Potraviny zdražují až o desítky procent, ale došlo i ke snížení cen
Na téměř pětiprocentní inflaci se v září kromě zdražování pohonných hmot a bydlení podílel nárůst cen potravin. Meziročně stouply především ceny některých druhů zeleniny, mléka či olejů. Naopak levnější bylo vepřové maso nebo jablka. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle mluvčího Zemědělského svazu ČR Vladimíra Píchy zdražují potraviny plynule, teoreticky by měl být nejvyšší vzestup u obilovin a olejnin, klesat by měla cena masa.
Praha 11. října (ČTK) - Agrární komora ČR uvádí, že zemědělci prakticky ceny neurčují, jde spíš o potravináře a obchodníky. Potravináři uvedli, že ceny potravin kvůli rostoucím cenám vstupů růst musí.
Ceny zeleniny stouply proti loňskému září v průměru téměř o sedm procent. Nejvíc, skoro o 64 procent, zdražil ledový salát a o zhruba 60 procent rajčata. Podražila také cibule, a to zhruba o pětinu. Naopak skoro o pětinu levnější je meziročně mrkev a mírně zlevnily také papriky nebo hlávkové zelí.
Kromě zeleniny z potravin podražily oleje a tuky. Jejich ceny stouply o 14 procent. Podstatně dražší než loni je také mléko a máslo. Polotučné trvanlivé mléko stojí o sedm procent více, máslo zdražilo zhruba o devět procent.
Naopak levněji lze koupit vepřovou pečeni, která za rok zlevnila o pětinu. O desetinu levnější je vepřové maso.
Levněji než loni v září vychází také některé druhy ovoce. Citrony jsou levnější skoro o pětinu, konzumní jablka o 15 procent a pomeranče zhruba o desetinu. Naopak cena banánů meziročně stoupla o 12 procent.
"Potraviny jsou z dlouhodobého pohledu spíše tlumícím prvkem inflace a současný vývoj je jen 'drobnou' odchylkou od normálu. Budoucí vývoj cen je značně nejistý, vzhledem k turbulentnímu vývoji ostatních nákladů spojených s produkcí potravin, jako jsou ceny energií nebo cena lidské práce," řekl Pícha. Zemědělci ale nejsou podle něj v postavení, kdy by si mohli říct o férovou náhradu nákladů. "Takže lze očekávat, že ceny zemědělských komodit se brzy vrátí na běžnou úroveň, ovšem ceny potravin už zůstanou na vyšší hodnotě," dodal.
Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal ČTK sdělil, že polní plodiny kopírují z cenového hlediska globální trendy. "A v sortimentu, jako je ovoce nebo zelenina, jsme dlouhodobě nesoběstační. Ceny tak určují zemědělci za hranicemi Česka," uvedl.
Ceny jablek v září klesly o 14 procent na 37 Kč/kg
Ceny jablek v českých obchodech v září meziročně klesly o 14 procent na 37,34 koruny za kilogram. Akční ceny jablek v obchodních řetězcích se nyní pohybují od 20 do 25 korun za kilogram. Přímo u pěstitelů se jablka dají koupit podle odrůdy a kvality přibližně v rozmezí od 20 do 30 korun za kilogram. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), letákových akcí obchodních řetězců a vyjádření Ovocnářské unie ČR. Jablka jsou v Česku ovocem, které lidé spotřebují nejvíc.
Předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík ve vyjádření pro ČTK upozornil na to, že loňské ceny jablek byly vyšší než obvykle, protože tehdy již jablka v zásobě nebyla. "Letos zásoba vydržela až do nynější nové sklizně, takže nebyl deficit, kdy by se musela dovážet drahá jablka z jižní polokoule. Letos se v Evropě čeká úroda na průměrné úrovni," řekl Ludvík.
Choceňská mlékárna bude nucena od příštího roku zvýšit ceny výrobků
Choceňská mlékárna bude nucena od příštího roku zvýšit ceny svých výrobků. Zdražují vstupní suroviny, obaly i doprava. Nárůst zřejmě nepřevýší deset procent, další zvýšení mohou způsobit marže v maloobchodní síti, řekl ČTK ředitel společnosti Pavel Marek.
"Ceny energií jdou jednoznačně nahoru, stejně tak ceny obalů z plastu, papíru i hliníku. Dotkne se to kompletně všech vstupních surovin, Budeme také muset upravit mzdy. Náklady jdou enormně nahoru a meziročně to skočí o takové peníze, které bohužel nejsme schopni utáhnout sami," uvedl Marek.
Podle něj se zvyšují také ceny mléka, i když ty každoročně kolísají. Nejsou ale hlavní složkou cenového pohybu. Zdražení přičítá především ostatním vstupům, které ceny ovlivňují. "Letos začneme jednat o prodejních cenách na příští rok," řekl Marek.
Výrobky mlékárny Net Plasy z Bystřice pod Hostýnem zdražily do pěti procent
Výrobky mlékárny Net Plasy z Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku v uplynulých měsících kvůli vysoké inflaci zdražily. Nárůst cen je do pěti procent, řekl dnes ČTK ředitel mlékárny Robert Pospíšil. Firma podle něj výrobky distribuuje přes svého vlastníka, kterým je společnost Alimpex Food.
"Reagujeme na vstupy, které se nám zdražují. Takže nějaké zdražení našich výrobků pro naše konečné zákazníky probíhá. Zatím je to do nějakých pěti procent," uvedl Pospíšil. Vzhledem k cenám jednotlivých vstupů nevyloučil, že další vlny zdražování budou následovat.
Produkci mlékárny tvoří pomazánkové máslo, smetanové sýry, bílý pařený sýr jadel, měkký tvaroh, mascarpone, mozzarella nebo sýrové speciality. Ročně zpracovává desítky milionů litrů mléka.
Kraft Heinz kvůli inflaci začíná zdražovat po celém světě
Nadnárodní výrobce potravin Kraft Heinz kvůli vysoké inflaci začíná po celém světě zvyšovat ceny. Ředitel podniku Miguel Patricio v rozhovoru s BBC řekl, že lidé si budou muset na růst cen zvyknout, protože na rozdíl od minulých let, nyní se ceny zvyšují všude a prakticky u všeho. To potvrzují i data Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO), podle nichž jsou ceny základních potravin na desetiletém maximu.
Jen ve Spojených státech, což je pro Kraft Heinz domácí trh, už firma zvýšila ceny u více než poloviny svých výrobků. Patricio připustil, že zvyšovat ceny už firma začala i v dalších zemích. Kraft Heinz vyrábí širokou škálu potravin, od kečupů a konzervovaných fazolí přes pomazánky až po sladkosti.
"Kde je to nutné, tam zvyšujeme ceny, a to po celém světě," řekl šéf podniku a dodal, že k růstu cen potravin přispívá mnoho faktorů. "Například v Británii to je nedostatek řidičů nákladních aut. V USA logistické náklady také výrazně vzrostly a v určitých částech ekonomiky je nedostatek pracovních sil."
Šéf Kraft Heinz řekl, že spotřebitelé si budou muset na vyšší ceny potravin zvyknout i proto, že na planetě přibývá lidí, zatímco plocha zemědělské půdy se nezvyšuje. V dlouhodobém výhledu by mohl pomoci technologický pokrok a zvýšení efektivity při výrobě.
Ne všechny náklady by ale výrobci měli přenášet na spotřebitele, řekl Patricio. Část rostoucích nákladů budou muset firmy absorbovat. "Já si myslím, že je to na nás, na odvětví, a na jiných firmách, snažit se ten cenový růst minimalizovat," řekl.
Přidá se i Agrofert
Zdražovat potraviny bude pravděpodobně Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), uvedl mluvčí firmy Karel Hanzelka. Skokově podle něj rostou ceny elektřiny a pohonných hmot, dramaticky se zvyšují u obalů, fólií, plastů, ale i pšenice a jedlých olejů. "Zatím nebudeme konkrétní. O jakékoliv úpravě cen budeme samozřejmě nejprve jednat s našimi odběrateli a budeme hledat společná řešení," doplnil mluvčí.
Růst cen surovin a zejména energií se dotýká také výrobce minerálních vod Mattoni 1873. Vliv u energií se snaží omezit snižováním spotřeby, chystá se však zvýšit platy. "Je tedy možné, že v určitém okamžiku již nebudeme schopni nárůst těchto nákladů absorbovat a budeme nuceni zvýšit i cenu výrobků," uvedl generální ředitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale. Právě kvůli nárůstu platů ale věří, že není třeba se vývoje inflace obávat.
Své výrobky už letos zdražila také ekofarma Kosařův mlýn v Novém Kníně na Příbramsku, která dodává na trh mléčné výrobky. Další úpravu cen proto zatím neplánuje. "Momentálně nemáme tu potřebu, ale to neznamená, že na konci roku k nějakým úpravám nedojde," řekl ČTK farmář Tomáš Kosař. Firma chce podle něj zvýšit produkci a je možné, že u některých výrobků půjde s cenou naopak dolů, aby se srovnala s konkurencí.
Zdražování u výrobců se přenáší do obchodů
Jednota družstvo spotřebitelů v Kaplici, které provozuje na jihu Čech 33 prodejen potravin i lahůdkářskou výrobu, zvedá maloobchodní ceny plošně. "Všichni naši dodavatelé plošně zdražují své výrobky a my na to reagujeme tím, že v případě dalšího nákupu, který je za vyšší ceny, to musíme promítnout v maloobchodních cenách. Jedná se plošně o všechny druhy potravin," řekl ČTK provozně-technický manažer družstva Jan Hoffmann. U některých komodit ale bude družstvo schopné zdražení pozdržet, dodal.
Společnost Flosman, která provozuje síť potravinových prodejen Flop, ještě nezdražila, ale bude muset. Rostou náklady na energie, ceny zvedá i konkurence. Výkonný ředitel firmy Michal Andrle předpokládá, že zdraží o pět až deset procent, nejvíc zřejmě zeleninu a ovoce, uvedl.
Zářijové meziroční zvýšení spotřebitelských cen o 4,9 procenta, o kterém dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ), táhlo zejména zdražení u bydlení a dopravy včetně pohonných hmot. Proti loňskému září ale vzrostly také ceny potravin a nealkoholických nápojů, především některých druhů zeleniny, mléka či olejů. Naopak levnější bylo vepřové maso nebo jablka, vyplývá z údajů ČSÚ.
Jablonecký výrobce sirupů Kitl se zatím zdražení brání, i když náklady rostou
Jablonecký výrobce sirupů, medicinálních vín a medovin Kitl se zatím zdražení svých výrobků brání, i když majitel Jan Vokurka přiznává, že náklady rychle rostou. Firma zatím růst cen surovin a energií sleduje a vyčkává, se zdražením počítá až ve chvíli, kdy už ceny vstupů nebudou únosné. "Určitě to nebude zítra," řekl dnes ČTK Vokurka. Jablonecká firma vyrábí od roku 2007, za posledních deset let zvýšila ceny jen jednou.
"My obecně neradi měníme ceny, snažíme se nepodléhat panice, ale pokud nám všichni zdraží, tak budeme muset taky," řekl Vokurka, který je přesvědčen o tom, že rostou ceny nesmyslně i u věcí, které by zdražovat nemusely. Pokud ale bude vývoj na trhu pokračovat tak jako dosud, ani Kitl se zdražení nevyhne. "Zdražují všichni, služby i materiály, pokud to půjde takhle dál, tak budeme muset zdražit nejpozději od Nového roku," řekl.
Problém vidí v narušené stabilitě trhu, která žene ceny nahoru. "Ta nejistota je smrtící," poznamenal. Rostou podle Vokurky nejen ceny energií, o šest procent zvedl podle něj od listopadu ceny dodavatel skleněných lahví a od Nového roku počítá s dalším zdražením. Desetinásobně vzrostla od loňského roku například cena malinového koncentrátu, který firma používá k výrobě sirupů. Zdražují obalové materiály od etiket po kartony. "Na trhu nejsou auta a jejich cena stoupá, rostou i ceny pohonných hmot," dodal.