Poslední hrozny z loňské úrody poslali ve Valticích do lisu na slámové víno
Hrozny odrůdy Pálava sklizené loni v září na vinici Brodské stráně, dnes ve vinařství Chateau Valtice putovaly do lisu. Po více než 100 dnech, kdy vysychaly v bedýnkách se slámou, z nich začne vznikat slámové víno.
Valtice (Břeclavsko) 15. ledna (ČTK) - Vinařství slámové víno připravuje pravidelně, řekl ČTK jeho ředitel David Šťastný. "Letos jsme sbírali pět tun hroznů, které pak více než 100 dnů ležely na slámě z naší vlastní bio farmy. Odrůda Pálava se díky své vyšší přírodní cukernatosti a nádherné vůni, připomínající květ růže a lipového medu, pro výrobu slámového vína výborně hodí," popsal Šťastný.
Zatímco čerstvé hrozny se při vinobraní lisují přibližně dvě hodiny, ty na slámové víno, které se vzhledem začínají blížit spíš rozinkám, se budou lisovat tři dny. Další dva roky potrvá, než se z nich stane slámové víno.
Letošní lisování slámového je naplánované v dřívějším termínu, což závisí jednak na termínu sklizně, která byla loni časná, ale i na tempu vysychání hroznů. Vinaři sledují jejich cukernatost a čekají na správný moment, kdy je z dobře větraného prostoru přesunou do lisu. Podle zákona to ale nesmí být dřív než po 90 dnech.
"Z původních pěti tun dnes začínáme lisovat asi 2,5 až tři tuny hroznů, očekáváme, že z nich bude 900 až 1000 litrů slámového vína," poznamenal ředitel vinařství.
Slámové víno má zhruba 11 procent alkoholu, protože proces kvašení se v určité fázi zastaví. Zbytkový cukr je od 190 do 250 gramů na litr, což je oproti těm nejsladším klasickým vínům čtyřikrát až pětkrát více. Výlisnost se pohybuje mezi 20 a 25 procenty, podobně jako u vína ledového. Slámová vína mají odbyt zejména v gastroprovozech nebo jako dárky. Ve větším množství se prodávají málokdy.