Poslanci chtějí omezit prodej energetických nápojů dětem, svaz výrobců je proti
Svaz výrobců nealkoholických nápojů (SVNN) je zásadně proti návrhu skupiny poslanců, kteří chtějí omezit prodej energetických nápojů. Svaz v tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici, kritizuje, že návrh přirovnává energetické nápoje k návykovým látkám a že jeho autoři novelu neprojednali se zástupci průmyslu ani maloobchodu.
Praha 4. září (ČTK) - Poslanci z vládních stran i opozice dnes na konferenci ve Sněmovně řekli novinářům, že pracují na vyhlášce, která by omezila prodej energetických nápojů pro děti a mladistvé. Chtějí ji mít hotovou do konce volebního období. Zákaz podle svazu ale nic nevyřeší, za lepší řešení považuje osvětu.
"Problémem návrhu je to, že staví bezpečné energetické nápoje do pozice návykové látky, což je evidentně nevědecké a nepřijatelné. Energetické nápoje jsou bezpečné a kvalitní produkty, to potvrzuje Evropská agentura pro bezpečnost potravin," uvedla výkonná ředitelka SVNN Veronika Jakubcová.
Poslanci však upozorňují, že v energetických nápojích je kombinace několika látek, které mohou být pro dětský organismus škodlivé. "Jak jsme se jako společnost shodli, že cigarety dětem do pusy nepatří, tak máme obdobně shodu, že nepatří do pusy dětem do 15 let nebo dospělosti ani energetické nápoje," řekla dnes Olga Richterová (Piráti).
Svaz namítá, že větší regulace u energetických nápojů než u cigaret nebo alkoholu je absurdní. Podle svazu je vhodnější osvěta a edukace dětí. Pokud se energetické nápoje pijí v přiměřeném množství a jsou respektována upozornění na obalu, jejich konzumace je bezpečná, uvedl svaz. Výrobci energetických nápojů sdružení ve svazu také necílí reklamu na děti, zavedli dobrovolné označování energetické hodnoty na čelní straně obalu a zároveň nedodávají slazené a energetické nápoje do středních škol, podotkli.
Členy svazu je sedm výrobců energetických nápojů, a to Big Shock, Coca-Cola, Kofola, Maspex, Pfanner, Red Bull a Zon. Energetické nápoje nicméně prodávají pod privátními značkami také obchodní řetězce.
Jan Tuna, který se účastnil přípravy petice proti energetickým nápojům, varoval, že návrh vyhlášky budou brzdit výrobci v obavě ztráty zisků. Petici podle něj podepsalo zhruba 4000 lidí, kteří požadují zákaz prodeje lidem do 18 let. Podle české části mezinárodní studie pije energetické nápoje nejméně dvakrát týdně pětina dětí ve věku 11 až 15 let. Je jich zhruba 70.000, v roce 2018 jich přitom bylo 40.000 až 50.000.
Odborníci častější konzumaci nápojů, jejichž hlavní složkou je cukr či jiné sladidlo a kofein, spojují s různými zdravotními potížemi, jako jsou bolesti hlavy, depresivní stavy nebo nižší životní spokojenost. V jedné plechovce energetického nápoje je zhruba stejně kofeinu jako ve čtyřech šálcích kávy, což může způsobovat i zdravotní potíže nebo problémy se spánkem. Svaz oponuje, že plechovka energetického nápoje obsahuje zpravidla 80 miligramů kofeinu, v šálku filtrované kávy je 90 miligramů. Eliška Selinger ze Státního zdravotního ústavu dnes ve Sněmovně doplnila, že energetické nápoje podporují mimo jiné další rizikové chování a návyky, například častější konzumaci alkoholu.
Na trhu je asi 200 typů těchto nápojů obsahujících kofein, podle zákona jsou i označené jako nevhodné pro děti a kojící ženy, prodej ale zatím omezený není. Poslanci z několika klubů napříč politickým spektrem dnes uvedli, že mají několik variant vyhlášky včetně různé věkové hranice a způsobů vymáhání zákazu, detaily budou řešit v poslaneckých klubech, než předloží legislativní návrh. K návrhu se připojili například poslanci z ODS, TOP 09, STAN, SPD, KDU-ČSL, nebo České pirátské strany.
Prodej energetických nápojů dětem zakázaly před deseti lety pobaltské země. Zákaz platí také v některých německých spolkových zemích, Velké Británii nebo nově v Polsku.