Polské potravináře prý poškozují aféry, vyvážet do ČR chtějí dál
Polské zemědělce a potravináře poškozují aféry, které letos ve spojení s potravinami pocházejícími z jejich země vypukly v České republice. Pro řadu z nich je ale český trh zajímavý, podobným skandálům tudíž musejí zabránit přísné kontroly.
Polské zemědělce a potravináře poškozují aféry, které letos ve spojení s potravinami pocházejícími z jejich země vypukly v České republice. Pro řadu z nich je ale český trh zajímavý, podobným skandálům tudíž musejí zabránit přísné kontroly. Zástupci potravinářských firem to během největšího polského zemědělského veletrhu Polagra v Poznani řekli ČTK. První aféra vypukla po zjištění, že jedna polská firma dodávala producentům potravin technickou sůl místo soli jedlé. Poté se na českém trhu objevilo koňské výsekové maso z Polska obsahující analgetikum fenylbutazon, které se nesmí dávat zvířatům určeným k lidské stravě. "Byla to záležitost pouze několika firem, jenže poškodila také obrázek těch ostatních. Naše produkty procházejí přísnými testy, žádné zakázané látky nepoužíváme," řekla ČTK Maria Czwojdraková, ředitelka mlékárny Jana, která do českých obchodů dodává několik druhů mléčných výrobků. Zájem českých prodejců podle ní i po aférách trvá.
Česko je po Německu a Velké Británii třetím největším odběratelem polských potravin, loni Poláci do České republiky vyvezli produkty za 1,2 miliardy eur (téměř 31 miliard Kč). Na rozdíl od dalších zemí se však letos nárůst exportu do Česka zastavil a dokonce začal klesat, což je považováno právě za důsledek zmíněných afér. Polské firmy však nadále považují český trh za zajímavý, ačkoli ke svému jižnímu sousedovi vyvážejí zpravidla pouze jednotky procent své produkce. Většinu jejich zboží v českých supermarketech či diskontních prodejnách lidé často ani nepoznají. "Dodáváme zboží do několika velkých řetězců, které si vybírají podle ceny z různých konkurenčních zemí a 60 procent naší produkce prodávají pod jmény svých značek," popisuje praxi zástupkyně ředitele nákupu mlékárny v Lowiczi Anna Klimczynská. České ministerstvo zemědělství chce i kvůli této praxi, která znemožňuje zákazníkům dohledat producenta či zemi původu konkrétního zboží, požádat Evropskou komisi o nové pravidlo pro označování výrobků.
Také podle Klimczynské jsou polské aféry okrajovou záležitostí, která byla v důsledku konkurenčního boje mezi českými a polskými zemědělci zveličena. Kvalitní polské mlékárny prý dělají testy u každé várky mléka, které odebírají od desítek farmářů. Navzdory stále probíhajícím kontrolám je však velmi těžké eliminovat úplně všechny špatné výrobce, řekl šéf společnosti Sokolów produkující masné výrobky Boguslaw Miszczuk. Případy jako nedávno medializované krmení skotu směsí obsahující zakázanou masokostní moučkou jsou však podle něj naprosto výjimečné. "Podobné případy jsou marginální záležitostí. Děláme, co můžeme, naši farmáři krmí prasata a skot krmivem dodávaným velkou společností, jež by nikdy nepoužila zakázané ingredience. A to je i cesta Sokolówa, nikdy bychom nic podobného neriskovali," prohlásil předseda představenstva firmy, která na český trh dodává kolem dvou tisíc tun masa ročně.
Český ministr zemědělství Miroslav Toman v srpnu prohlásil, že v případě nových problémů s polskými potravinami bude požadovat od EU jejich částečný zákaz vývozu do Česka. Týkal by se však pouze problematických výrobců. Polský ministr Stanislaw Kalemba se k návrhu připojil, aféry s polskými potravinami jsou však podle něj uměle zveličené.
ČTK