Pololetní zisk a tržby pivovarské skupiny SABMiller mírně stouply hlavně díky Africe
Pivovarnická skupina SABMiller zaznamenala v prvním pololetí svého finančního roku mírný nárůst zisku i tržeb. Majitel Plzeňského Prazdroje oznámil, že se mu dařilo zejména v Africe, jejíž výsledky zčásti kompenzovaly pokles v Evropě.
Pivovarnická skupina SABMiller zaznamenala v prvním pololetí svého finančního roku mírný nárůst zisku i tržeb. Majitel Plzeňského Prazdroje oznámil, že se mu dařilo zejména v Africe, jejíž výsledky zčásti kompenzovaly pokles v Evropě, včetně českého trhu, a v Severní Americe. SABMiller je druhým největším producentem piva na světě po belgicko-americké skupině AB InBev.
Zisk před splátkou úroků, zdaněním a odpisy vzrostl meziročně o sedm procent na 3,27 miliardy dolarů (66,3 miliardy Kč) a upravený zisk stoupl o tři procenta. Čisté výnosy se zvýšily o jedno procento na 13,79 miliardy dolarů (asi 280 miliard Kč). Výsledky byly podle ankety agentury Reuters v souladu s odhady analytiků.
Odbyt firemních ležáků stoupl za pololetí celkově o jedno procento. Růst o devět procent zaznamenala skupina v Africe, odkud pochází původní zakladatelská společnost South African Breweries (SAB). O čtyři procenta se zvedl odbyt v Asii a o jedno procento v Latinské Americe. V Evropě naopak odbyt ležáků skupiny klesl o čtyři procenta a v Severní Americe asi o tři procenta.
Slabý výkon ekonomiky v Evropě a v USA omezuje rozpočet domácností, což spotřebitele nutí omezovat pití piva nebo přecházet k levnějším druhům. SABMiller bez konkrétních údajů poukázal na výrazný pokles odbytu na českém a polském trhu, což jen zčásti vyrovnal růst na Slovensku, v Rumunsku a ve Velké Británii.
"Evropa zůstává pod naším očekáváním. Tamní ekonomika je nadále ochablá. takže to pro nás není žádné překvapení," uvedl finanční ředitel společnosti Jamie Wilson. "Ve druhém pololetí předpokládáme, že situace na trzích zůstane celkově beze změny a růst odbytu nadále potáhnou mladé trhy," poznamenal generální ředitel firmy Alan Clark. Podle něj jsou vyhlídky na rozvíjejících se trzích stále příznivé, zejména v Africe, kde rostoucí obyvatelstvo měst přechází od podomácku vyráběného alkoholu ke značkovým nápojům. Afrika se v posledních letech stala bojištěm nadnárodních výrobců alkoholu.
Skupina, jejíž akcie se obchodují v Londýně a Johannesburgu, začala z jihoafrických počátků expandovat ke konci 90. let, kdy koupila Prazdroj. V roce 2002 se rozrostla o americkou společnost Miller. SABMiller nyní vedle plzeňského piva a jihoafrických piv vyrábí například západní značky Miller, Grolsch nebo Peroni. Má velký počet značek na mladých trzích světa, které se na jeho zisku podílejí třemi čtvrtinami.
ČTK