Poličský masokombinát skončil v mírné ztrátě, opět investoval desítky milionů
Poličský masokombinát, který je největším zpracovatelem hovězího masa v České republice, loni vykázal výnosy 1,7 miliardy korun a skončil v mírné ztrátě. Předloni měl výnosy stejné, zisk byl necelé čtyři miliony korun. Neauditované hospodářské výsledky ovlivnil nárůst
Poličský masokombinát, který je největším zpracovatelem hovězího masa v České republice, loni vykázal výnosy 1,7 miliardy korun a skončil v mírné ztrátě. Předloni měl výnosy stejné, zisk byl necelé čtyři miliony korun. Neauditované hospodářské výsledky ovlivnil nárůst cen surovin a živých zvířat. ČTK o tom informoval generální ředitel ZŘUD-Masokombinát Polička Aleš Hantsch.
"Citlivě jsme vnímali nárůst cen hovězího dobytka. Nepodařilo se nám promítnout veškeré náklady do cen, které máme u některých našich odběratelů dlouhodobě garantované," uvedl Hantsch.
Z celkové produkce podnik zpracovává ze 60 procent hovězí a vepřové maso, 40 procent výroby připadá na masné výrobky. Na tuzemském trhu dodává největším hráčům na trhu, obchodním řetězcům Makro, Tesco, Ahold a Penny Market. "Od roku 2010 provozujeme pro Makro platformu na zpracování a distribuci masa," řekl Hantsch.
Závod exportuje asi 35 procent výroby, vyváží především hovězí maso. Na Slovensku má smlouvu s mezinárodním řetězcem Metro a je jediným českým dodavatelem společnosti McDonalds. Dodávky z poličského podniku míří do Dánska, Rakouska, Nizozemska a Švýcarska.
"Do zahraničí produkujeme tučnější a prorostlejší masa, čistě steakové maso s vyšší tučností. V České republice zákazníci preferují maso z býka s nižší tučností," řekl generální ředitel. Spotřeba hovězího masa není v České republice vysoká, protože je dražší než drůbeží nebo vepřové. Podle statistiků sní český spotřebitel asi deset kilogramů ročně, naopak spotřeba vepřového je čtyřikrát vyšší. Konzumace hovězího masa na přelomu tisíciletí ovlivnila aféra nemoc šílených krav (BSE) či výskyt slintavky a kulhavky. Produkce se však po letech ustálila a nemá klesající tendenci.
"V masných výrobcích zůstává spotřební koš stále stejný. Spotřeba se mění podle sezony, například teď přichází špekáčková sezona, protože budou čarodějnice. Naopak anglická slanina nebo fermentované masné výrobky typu Herkules, Poličan a Lovecký salám se prodávají dobře celoročně. Jejich prodej se ještě zvyšuje na Vánoce," řekl Hatsch.
Podnik ročně investuje 25 až 30 milionů korun. V závodě pracuje 400 lidí, jejich počet meziročně poklesl o 30. V letech 2007 až 2008 masokombinát zaměstnával 560 lidí a vykazoval výnosy 1,9 miliardy korun. S ohledem na současné výsledky a postupnou optimalizaci výroby je současný stav zaměstnanců ideální, dodal generální ředitel. "Letos chceme udržet výnosy loňského roku a vylepšit hospodaření. Neočekávám extrémní výkyvy, které by měly dosah do potravinářského průmyslu," řekl Hantsch.
Provoz masokombinátu je pod stálým dozorem veterinářů, který tam má své středisko. Namátkově kontrolují výrobky odběratelé i státní orgány. "Kdybychom dováželi koninu a vydávali ji za hovězí maso, do týdne by se na to přišlo," komentoval generální ředitel kauzu, která odhalila, že některé polotovary s hovězím masem obsahovaly také koňské maso.
ČTK