Policie stíhá firmu a dva lidi za dotační podvod s linkou na toastový chleba
Policie obvinila jednu firmu a dva lidi za dotační podvod při žádosti o dotaci na inovační linku pro výrobu toastového chleba. Škodu vyčíslila na 100 milionů korun. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej, jména stíhaných neuvedl.
Praha 25. října (ČTK) - Stamilionovou dotaci na linku získala v roce 2018 od ministerstva průmyslu a obchodu firma Penam ze skupiny Agrofert, kterou bývalý premiér a předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš vložil do svěřenských fondů. Agrofert uvedl, že při dotaci na linku na toastový chleba postupoval v souladu se zákonem a dotačními pravidly.
Policisté zajistili jako náhradní hodnotu výnosu z trestné činnosti nemovitost, kterou vlastní obviněná firma. Vedle dotačního podvodu stíhá centrála obviněné také za poškození finančních zájmů Evropské unie. Kauzu dozoruje Úřad evropského veřejného žalobce. Obviněným hrozí pět až deset let vězení a policie je vyšetřuje na svobodě.
Kriminalisté tvrdí, že obvinění při žádosti o dotaci podali ministerstvu průmyslu a obchodu nepravdivé údaje a zamlčeli podstatné skutečnosti. Dotaci ze státního rozpočtu skutečně získali, a to v plné výši. "Následně v důsledku auditu Evropské komise nebyla poskytnutá dotace refundována ze strany Evropské unie vůči České republice, neboť byl projekt označen jako nezpůsobilý k jeho proplacení," popsal Ibehej.
Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský si není vědom, že by se firma dopustila čehokoli protiprávního, uvedl na dotaz ČTK. "Jsme přesvědčeni, že jsme postupovali v souladu se zákonem a dotačními pravidly," sdělil Heřmanský.
Ministerstvo v březnu 2022 informovalo o tom, že Penamu stomilionovou dotaci na výrobní linku toastového chleba odebere. Úřad se k tomuto kroku rozhodl poté, co od Evropské komise získal podklady o nedostatečné inovativnosti projektu výrobní linky v Pekárně Zelená louka. Evropští auditoři konstatovali, že se zaměřoval na produkt, který se již v holdingu Agrofert vyrábí. Agrofert tehdy reagoval tak, že podporu získal v souladu s dotačními pravidly a že na unikátnosti linky trvá.
Jak šel čas
EK dotaci na linku odmítla proplatit, Agrofert na svém nároku trvá
- V září 2015 brněnská pekárenská společnost Penam, která patří do holdingu Agrofert, oznámila, že ukončí výrobu toustového chleba v Rosicích u Brna a přesune ji do Pekárny Zelená louka v obci Herink u Prahy, kde se staví nová moderní linka, která měla fungovat zhruba od poloviny roku 2017. V té době byl majitelem Agrofertu předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který po vstupu do vlády v roce 2013 z vedení firmy odešel a v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů. Později vyšlo najevo, že firma získala na projekt nové linky na toustový chleba dotaci 100 milionů korun.
- Stomilionová dotace na stavbu nové výrobní linky na toastový chléb, o kterou v roce 2015 požádala Pekárna Zelená louka, je jedním z nejznámějších případů sporné veřejné podpory. V tomto případě už dlouho existovaly pochyby o tom, zda se skutečně jednalo o linku "s výraznými inovačními prvky" jak vyžadovaly podmínky dotace. Agrofert trval na tom, že linka byla unikátní, kontrola Evropské komise (EK) ale zjistila opak. Komise proto rozhodla, že 100 milionů korun ČR neproplatí, peníze na linku tak šly z českého rozpočtu.
- Server iROZHLAS.cz v lednu 2022 uvedl, že Brusel nechal projekt linky na toastový chleba ohodnotit trojicí svých expertů. Inovativní podle nich nebyl, dali by mu maximálně 30 bodů ze sta a dotaci podle nich dostat neměl. Evropští auditoři mimo jiné konstatovali, že se projekt zaměřoval na produkt, který se již v holdingu Agrofert vyráběl. Byl to rozdílný závěr proti českým expertům, kteří projekt hodnotili dříve a doporučili dotaci schválit. Poslední expertizu pak zadalo ministerstvo průmyslu v roce 2021. Podle serveru tento expert ohodnotil projekt 64 body ze 100. "Technologie obsahuje unikátní přírodní pšeničný kvas, vakuové hnětení těsta a 'clean room' pro ultra čisté výrobní prostředí," vysvětlil dříve Agrofert. Výsledkem jsou podle něj zdravější, vláčnější a chutnější toasty bez konzervantů.
- Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) už po nástupu současné koaliční vlády Petra Fialy (ODS) pak koncem ledna 2022 uvedlo, že pokud se prokáže neoprávněnost dotace, bude požadovat vrácení peněz. V březnu 2022 MPO oznámilo, že má doklady o nedostatečné inovativnosti projektu a dotaci odebere. Resort se rozhodl podporu odejmout poté, co od Evropské komise získal podklady o nedostatečné inovativnosti projektu.
- V březnu 2022 iROZHLAS.cz uvedl, že o podklady ke kauze kolem stomilionové dotace firmě Penam žádali v roce 2021 Evropskou komisi už úředníci bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO). Neuspěli ale, protože podle komise použili špatné nařízení a když dostali zamítavou odpověď, neodvolali se. Havlíčkův nástupce Jozef Síkela (za STAN) požádal o posudky podle serveru v lednu 2022 a zhruba do měsíce je obdržel. Náměstek sekce fondů EU Marian Piech tehdy řekl ČTK, že ministerstvo o posudky žádalo v obou případech podle stejného nařízení.
- Holding Agrofert trval na tom, že podpora byla vyplacena v souladu s pravidly a podal proti rozhodnutí námitku podjatosti.
- V červenci 2023 iROZHLAS.cz uvedl, že MPO může po více než roce pokračovat ve vymáhání stomilionové dotace. Podle serveru ministr Síkela v listopadu 2022 poprvé rozhodl, že jeho podřízení podjatí nejsou. Vedení Agrofertu se odvolalo a posuzování se muselo uskutečnit znovu. S námitkou, která procesu odebírání bránila, se Síkela definitivně vypořádal v druhé polovině dubna 2023. "Opravný prostředek byl zamítnut a napadené rozhodnutí bylo potvrzeno," sdělilo ministerstvo webu iROZHLAS.cz.
- Policie dnes oznámila, že obvinila jednu firmu a dva lidi za dotační podvod při žádosti o dotaci na inovační linku pro výrobu toastového chleba. Škodu vyčíslila na 100 milionů korun.