Pokud Babiš půjde do vlády,v čele Agrofertu jej nahradí Průša
Předsedou představenstva společnosti Agrofert Andreje Babiše by se v případě Babišova vstupu do vlády stal Zbyněk Průša, šéf valašskomeziříčské chemičky DEZA patřící do skupiny Agrofert.
Praha 25. listopadu (ČTK) - Předsedou představenstva společnosti Agrofert Andreje Babiše by se v případě Babišova vstupu do vlády stal Zbyněk Průša, šéf valašskomeziříčské chemičky DEZA patřící do skupiny Agrofert. Průša je zároveň jedním ze dvou místopředsedů představenstva Agrofertu. Informaci, kterou dnes uvedl na svém facebookovém profilu časopis Forbes, potvrdil Babiš ČTK. Babišem vedené hnutí ANO jedná s ČSSD a KDU-ČSL o případné budoucí vládní koalici. "Ano, je to pravda," odpověděl na dotaz ČTK ohledně výběru svého případného zástupce do čela představenstva Agrofertu Babiš. "Pokud půjde pan Babiš do vlády a nabídne mi to, tak to neodmítnu," uvedl Průša. ČTK zjišťuje, zda by se Průša měl stát případně také generálním ředitelem Babišovy firmy, nebo tato funkce má připadnout někomu jinému.
Koncern Agrofert je dle svého tvrzení jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru v Česku a dvojkou v chemickém průmyslu. Ve více než dvou stovkách dceřiných firem dává podle údajů z loňského prosince práci zhruba 27.000 lidem a patří tak k největším zaměstnavatelům v zemi. Babiš je jeho stoprocentním vlastníkem. Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky disponuje společnost právní analýzou ze které vyplývá, že pokud by se stal Babiš ministrem, musí rezignovat jak na funkci předsedy představenstva, tak generálního ředitele mateřské společnosti skupiny Agrofert. Pokud by zůstal řadovým poslancem, může na obou postech zůstat. Ani případné angažmá ve vládě by však neovlivnilo fakt, že Babiš zůstane stoprocentním vlastníkem firmy, která ovládá více než 200 dalších subjektů především z oblasti zemědělství, potravinářství, chemického průmyslu, ale také lesnictví a médií.
Jednání o podobě budoucího kabinetu sice ještě nejsou na konci, zatím se ale zdá, že devětapadesátiletý Babiš by se v ní mohl stát jednou z nejdůležitějších postav - ministrem financí či vicepremiérem pro ekonomiku. Nebyl by prvním, kdo by kvůli vstupu do politiky omezil svou účast v podnikání. Například bývalý člen vlády za Věci veřejné Vít Bárta odešel z čela firmy ABL, kterou založil a roky vedl.
Šéf hnutí ANO 2011 Babiš by mohl mít při vstupu do vlády problém s předložením negativním lustračním osvědčením, které prezidenti od kandidátů na ministry v minulosti vyžadovali. Babiš figuruje ve svazcích StB, na Slovensku se kvůli tomu soudí a dosud dával najevo, že o osvědčení ani nehodlá žádat. Miloš Zeman se ale již dříve vyjádřil tak, že bez lustračního osvědčení žádného ministra nejmenuje. "Názor pana prezidenta je, že problém mé účasti ve vládě řeší přijetí zákona o státní službě," uvedl Babiš po nedělním setkáni se Zemanem. Opakovaně uvedl, že s komunistickou státní bezpečností nespolupracoval. Bývalý důstojník tajné služby Andrej Kulha v rozhovoru pro pondělní vydání týdeníku Euro řekl, že svazek, který má dokládat Babišovu spolupráci s někdejší StB, je zfalšovaný.
Možný Babišův nástupce Průša pracuje v chemičce Deza už 35 let
Vizitka generálního ředitele chemičky Deza Zbyňka Průši (59), který by se mohl stát předsedou představenstva společnosti Agrofert v případě, že její majitel a předseda hnutí ANO 2011 Andrej Babiš vstoupí do vlády:
Datum narození: 6. prosince 1953.
Vzdělání: vystudoval obor anorganická chemie na Vysoké škole chemicko-technologické v Pardubicích.
Současné funkce: místopředseda představenstva akciové společnosti Agrofert; generální ředitel a předseda představenstva chemičky Deza z Valašského Meziříčí; předseda představenstva pardubické chemičky Synthesia; předseda představenstva výrobce umělých hmot Fatra z Napajedel; předseda představenstva přerovské chemičky Precheza; jednatel výrobce sazí CS Cabot (všechny výše zmíněné firmy jsou součástí koncernu Agrofert); vlastník společnosti Valašský golfový klub.
Kariéra: Po ukončení vysokoškolského studia v roce 1978 nastoupil do Urxových závodů ve Valašském Meziříčí (dnešní Deza). Pracoval ve výzkumném ústavu pro koksochemii, v roce 1990 se stal vedoucím odboru výzkumu a technického rozvoje, o tři roky později obchodním ředitelem. Předsedou představenstva a generálním ředitelem Dezy je od roku 1999. V uplynulých letech, stejně jako v současnosti, zastával funkce ve statutárních orgánech několika firem skupiny Agrofert.
Agrofert se za 20 let rozrostl v kolos čítající přes 200 firem
Vizitka společnosti Agrofert Holding (jeho vlastník Andrej Babiš dnes řekl, že jeho nástupcem v čele představenstva by se v případě Babišova vstupu do vlády stal šéf jeho chemičky Deza Zbyněk Průša):
- Agrofert vznikl v lednu 1993 jako společnost s ručením omezeným se čtyřmi zaměstnanci, v roce 1994 se transformoval na akciovou společnost. Zpočátku byla firma zaměřena na obchod s hnojivy.
- Postupně rozšířila své aktivity o zemědělské komodity, potraviny, pesticidy, chemikálie, suroviny a pohonné hmoty, v roce 2011 vstoupila také do oblasti lesnictví a zpracování dřeva, angažuje se i v oblasti obnovitelných zdrojů energie a biopaliv a v médiích.
- Veškeré činnosti mateřské firmy Agrofert, a. s. převzal v roce 1997 Agrofert Holding. K 1. lednu 2010 se pak firma sloučila se společnostmi Agrofert Trading a Agropol Group. Nyní se Agrofert Holding řadí k největším firmám v ČR (zastřešuje přes 200 subjektů).
- Agrofert Holding je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru, realizuje kompletní proces výroby potravin v oblasti pekárenství a zpracování masa v systému "z pole až na vidličku", je i druhou nejvýznamnější skupinou chemického průmyslu v ČR.
- Do skupiny mimo jiné patří chemičky Precolor, Precheza, Deza, Fatra, Synthesia, Lovochemie, Duslo (Slovensko) nebo SKW Piesteritz (Německo), společnosti obchodující s hnojivy, osivy či zemědělskou technikou, potravinářské firmy, mlékárny Olma a Hlinsko, masozávody Kostelecké uzeniny, Maso Planá, Masna Kroměříž, Krahulík-Masozávod Krahulčí, pekárny Penam či dvě maďarské pekárenské společnosti.
- Loni Agrofert Holding dokončil převzetí distribuční sítě zemědělských komodit od maďarské firmy IKR Zrt. Nezdařil se plán koupit největší tuzemské pekárny United Bakeries, který zhatil slovenský Protimonopolní úřad.
- Letos Agrofert převzal vydavatelství Mafra, které vydává mj. deníky Mladá Fronta DNES, Lidové noviny, provozuj portál iDnes.cz nebo hudební televizi Óčko.
- V zahraničí se Agrofert výrazně angažuje především na Slovensku, v Maďarsku a Německu, působí i na ostatních trzích Evropské unie, v Rusku či na Ukrajině.
- Loni konsolidovaný zisk skupiny Agrofert klesl meziročně o 30 procent na šest miliard korun. Konsolidované tržby skupiny 209 firem naopak vzrostly na 132,5 miliardy Kč z předloňských 117,6 miliardy Kč.
- Firma zaměstnává zhruba 27.000 lidí; podle žebříčku Czech TOP 100 je dlouhodobě čtvrtým největším zaměstnavatelem v ČR.
- Majitel společnosti Andrej Babiš bývá označován za jednoho z nejbohatších podnikatelů v zemi. Letos na jaře jej americký časopis Forbes na žebříčku miliardářů zařadil na 736. místo s majetkem dvě miliardy dolarů (asi 39,5 miliardy korun).
- Babiš před časem vzbudil pozornost ostrou kritikou korupčního prostředí v ČR. V roce 2011 založil hnutí ANO 2011, které se letos v říjnu zúčastnilo parlamentních voleb a se ziskem 18,65 procenta hlasů a 47 poslanců obsadilo druhé místo. Nyní Babiš, který stojí v čele ANO, vyjednává o sestavení koaliční vlády s ČSSD a KDU-ČSL.
- Pod Agrofert Holding spadá také vlastní nadace, která podporuje charitativní organizace, zájmové či sportovní kluby.