Podle svazu zemědělců klesá potravinová soběstačnost České republiky
Soběstačnost Česka v produkci zeleniny se mezi lety 1992 a 2020 snížila z 67 procent na 31 procent, uvedli dnes na tiskové konferenci zástupci Zemědělského svazu ČR. Podle svazu klesá soběstačnost v produkci vepřového nebo drůbežího masa, což zvyšuje nutnost dovozu potravin.
Praha 13. listopadu (ČTK) - Předseda svazu Martin Pýcha tvrdí, že vepřové či drůbeží by zvládli čeští zemědělci vyprodukovat sami, čímž by mohli snížit uhlíkovou stopu, která vzniká dovážením potravin ze zahraničí. Vyzval proto vládu, obchody i spotřebitele k větší podpoře lokální produkce a snížení dovozu potravin.
"Ještě okolo roku 1989 jsme v produkci vepřového masa byli zcela soběstační. Nyní je soběstačnost ČR ve vepřovém jen na úrovni 46 procent, a to i když jsou naši chovatelé stále schopni produkovat více a navíc jsou i mezinárodně oceňovaní za kvalitu vepřového,“ řekl Pýcha. "Dovážet vepřové ze Španělska a drůbež z Brazílie zkrátka nedává smysl, když jsme tyto potraviny schopní vyprodukovat sami, a to ve velmi vysoké kvalitě,“ dodal.
Objemy dovozů potravin se podle dat svazu v ČR zvyšují až na menší výkyvy od devadesátých let, například loni Česko dovezlo 61,6 milionu kilogramů jablek, 60 milionů kilogramů cibule, 281 milionů kilogramů vepřového a 120 milionů kilogramů drůbežího masa. Vysoké dovozy a snížení soběstačnosti Pýcha vysvětluje nerovnými podmínkami výrobců v EU a orientací zákazníků na nízkou cenu. "Pokud budeme schopni vyprodukovat zeleninu za konkurenceschopných podmínek, i ty řetězce ji budou brát," řekl.
Svaz také upozornil na to, že Česko často vyváží nezpracované komodity, které se zpět dováží zpracované, jedná se například o vývoz mléka a dovoz sýrů či dalších mléčných výrobků. Pýcha kritizoval, že chybí odborná diskuse o vytvoření podmínek pro to, aby české potraviny byly konkurenceschopné. Považuje za nutné zajistit například srovnatelnou úroveň podpory či byrokracie.
Pýcha vyzval vládu, obchodních řetězce a spotřebitele, aby více podpořili lokální produkci a snížili dovoz potravin, které lze vypěstovat v Česku. "ČR má velký potenciál k tomu, aby se stala soběstačnější a ekologicky odpovědnější. Podpora domácí produkce, investice do ekologického zemědělství a osvěta mezi spotřebiteli mohou vést ke snížení emisí,“ řekl Pýcha.