Plzeň začne koncem března budovat úpravnu vody pro Velký bolevecký rybník
Plzeň začne koncem března stavět zařízení k úpravě vody pro Velký Bolevecký rybník, největší rekreační oblast v Plzni, kde už několik let chybí voda. Za nový objekt na jímání vody na břehu řeky Berounky, zařízení na její čištění a 600 metrů potrubí, které vodu povede, zaplatí Plzeň přes 60 milionů korun včetně DPH.
Plzeň 15. března (ČTK) - První voda by z něj měla přitéct v září. Při dnešním podpisu smlouvy s plzeňskou firmou Stavmonta to ČTK řekli primátor Pavel Šindelář (ODS) a jednatel firmy Milan Leška.
"Voda z řeky povede do úpravny, která bude vystavěna v nedalekém areálu městské čistírny odpadních vod. Další potrubí přivede vyčištěnou vodu do rybníka. Doplňovat ji bude možné devět měsíců v roce, kromě horkého léta, v objemu až 20 litrů za vteřinu při zachování minimálního zůstatkového průtoku v Berounce," uvedl primátor. Podle něj cena, která vzešla ze soutěže, o dvě třetiny nižší, než ta, kterou město odhadovalo v roce 2019, kdy začínalo se studiemi k doplnění vody. Tehdy byly ve hře ještě vrty a voda z čistírny. Akce není podpořena dotací.
Stavmonta působí na trhu vodohospodářských staveb 30 let a u Boleveckého rybníku už stavěla. Podle jednatele už má zajištěnou většinu materiálu i technologie podle japonského patentu, která bude tvořit polovinu ceny díla.
Hladina 53hektarového rybníka, pátého největšího v Plzeňském kraji, je poslední léta pod dlouhodobým normálem. Začala klesat v roce 2015, kdy střední Evropu podle šéfa Technického úřadu města Hynka Tomáška zasáhla velká perioda sucha daná nedostatkem deště i sněhu a stále teplejším létem. V listopadu 2020 klesla na dlouhodobé minimum 1,26 metru pod normál, teď je 1,05 metru pod ním. Pokles hladiny na podzim 2020 představoval úbytek asi 480.000 metrů krychlových, aktuálně je asi 410.000 m3, s podzemní vodou chybí teď v rybníce asi 600.000 m3 vody. Hladina klesla i předloni, kdy už nebyl suchý rok. Podle odborníků to je kvůli hladině podzemní vody, která klesla na velmi nízkou úroveň a nebyla saturována. Zdrojem vody je kromě srážek Bolevecký potok, který ale teď do rybníka nepřivádí téměř žádnou vodu.
Plzeň předpokládá, že Berounka zajistí rybníku maximálně 465.000 m3 vody ročně. Podle Tomáška ale nebude doplněný za rok. Vedoucí městského úseku lesů, zeleně a vod Richard Havelka to očekává do dvou tří let. "Pokles hladiny o jeden centimetr znamená 5000 metrů krychlových. V roce 2015, kdy byl poměrně značný úhrn srážek, jsme se dostali 40 centimetrů pod hladinu, což byla polovina toho, co za rok načerpáme. Tato stavba dokáže reagovat na sucho v delším období, a proto je pro nás tak významná," uvedl Tomášek.
Předpokládané náklady jsou 7,5 milionu Kč pro první rok provozu, kdy se počítá s čerpáním 270 dnů, dále podle výšky hladiny. "Technologie je navržena tak, aby mohla reagovat na proměnlivou kvalitu vody v řece," řekl. Poté, co se dočasně vypne, není nutné ji konzervovat. Podle Havelky se špičková technologie membránového čištění používá třeba v Izraeli, kde díky němu vyrábějí z odpadní vody pitnou.
Úpravna vody v areálu městské čistírny, kterou stavba začne, odstraní fosfor, bakterie, zbytky léčiv, hormonální látky i račí mor se sporami o velikosti 0,4 mikrometru. Rybník tak má dostávat vodu podobného složení, jaká v něm je. "Lze očekávat, že nejprve bude voda z řeky sanovat podzemní vody, hladina se nejspíš začne zvedat až později. Počítáme s tím, že zařízení pojede naplno, než se hladina dostane na normál, což může trvat i několik let," řekl náměstek primátora Michal Vozobule (TOP 09).