Pivovary Vysočiny kvůli propadu odbytu snížily i zastavily výrobu
Pivovary na Vysočině oslovené ČTK kvůli propadu odbytu po zavření hospod podstatně omezily nebo dočasně zastavily výrobu piva.
Jihlava 24. března (ČTK) - Pivovary na Vysočině oslovené ČTK kvůli propadu odbytu po zavření hospod podstatně omezily nebo dočasně zastavily výrobu piva. Například jednatel Pivovaru Chotěboř Oldřich Záruba předpokládá, že přijde nazmar 240 hektolitrů zeleného piva připraveného pro restaurace na velikonoční Zelený čtvrtek. Humpolecký Rodinný pivovar Bernard podle mluvčího Radka Tulise zastavil stáčírnu sudů, naopak jeho lahvovna jede na plný výkon. Restaurace, hospody i bary se musely z rozhodnutí vlády uzavřít, aby bylo omezeno další šíření nového koronaviru.
Pivovar Bernard s loňskou roční produkcí kolem 400.000 hektolitrů, je největším výrobcem piva na Vysočině. "Je pozastaveno vaření piva, pivovar bude vařit dle prodeje," uvedl mluvčí k aktuální situaci. Doplnil, že piva mají trvanlivost několik měsíců, z pivovaru se expedují čerstvá. Prodej sudového piva Bernard se skoro zastavil. "Zaznamenáváme prodeje menších dvacetilitrových sudů pro domácí konzumaci, dobře se prodávají i malé pětilitrové soudky," uvedl Tulis.
"Zavření restaurací, hospod, barů, klubů se nás výrazně dotklo. Zastavili jsme okamžitě vaření piva," uvedl jednatel Pivovaru Chotěboř Oldřich Záruba. V ležáckých sklepích pivovaru je pivo připravené podle požadavků odběratelů na druhou polovinu tohoto měsíce a na duben. V sudech se teď neprodává. "Jen jednou týdně stáčíme pivo lahvové, což je necelých 20 procent z celkového normálního prodeje," uvedl jednatel. Podle dřívějších informací pivovar vařil přes 20.000 hektolitrů piva ročně.
Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod loni vyprodukoval okolo 100.000 hektolitrů piva, větší část v sudech. "Samozřejmě na nás dopadá zavření restaurací, sudové pivo tím pádem téměř neprodáváme. Zvýšila se produkce láhvového piva," uvedl prokurista Tomáš Martinec bez dalších podrobností. Kvůli poklesu výroby má část zaměstnanců dovolenou nebo placené volno.
Některé pivovary uvedly, že ze zavřených hospod stahují pivo, například speciály s kratší dobou trvanlivosti. Podle mluvčího Celního úřadu pro Kraj Vysočina Richarda Zemana se výrobci piva začínají ptát na úřední postup likvidace piva. Standardně na ni dohlížejí celníci, ale kvůli nynějšímu nebezpečí šíření nákazy budou moci podle mluvčího pivovary po oznámení přebytky likvidovat samy.