Pivovary Lobkowicz dnes vstoupily na pražskou burzu, firma plánuje růst
Akcie Pivovarů Lobkowicz se dnes začaly oficiálně obchodovat na pražské burze. Zahajovací cena emise byla stanovena v rámci úpisu na 160 Kč za akcii. Krátce po zahájení vzrostla na zhruba 163 Kč, kde se udržela do konce obchodování.
Praha 28. května (ČTK) - Akcie Pivovarů Lobkowicz se dnes začaly oficiálně obchodovat na pražské burze. Zahajovací cena emise byla stanovena v rámci úpisu na 160 Kč za akcii. Krátce po zahájení vzrostla na zhruba 163 Kč, kde se udržela do konce obchodování. Zobchodovaly se akcie v objemu přes 17,5 milionu Kč. Firma je jediným pivovarem na tuzemské burze. Tržní kapitalizace emise v den zahájení činí 1,87 miliardy korun. Lokálním manažerem je Česká spořitelna. Informace byly dnes oznámeny na tiskové konferenci k zahájení obchodování.
Skupina před týdnem uvedla, že prodala ve veřejné nabídce včetně nadlimitní opce celkem 2,53 milionu kusů akcií za bezmála 405 milionů korun. Součástí nabídky měly být původně i 3,4 milionu akcií současných akcionářů, ti se však rozhodli většinu svých cenných papírů zatím nechat. Kromě tuzemských investorů projevili o akcie zájem investoři z Rakouska, Polska, Maďarska a Slovenska. Obchodování dnes oficiálně naražením dřevěného sudu a zazvoněním na zvon zahájil předseda představenstva tuzemské pivovarnické pětky Zdeněk Radil.
Vstup pivovarnické skupiny na pražskou burzu je podle jejího šéfa Petra Koblice významným krokem. "Spousta mezinárodních investorů se mě ptá, proč se na pražské burze neobchoduje nejtradičnější český produkt jako je pivo. Teď konečně máme odpověď, že se nějaký pivovar obchoduje," řekl ČTK. V 90. letech se na burze obchodovaly také akcie dalších velkých pivovarů. V průběhu takzvané třetí vlny kupónové privatizace byly však prodány většinou polostátními fondy nadnárodním korporacím.
"Ty velké značky, které všichni známe z obchodů, se na pražskou burzu nikdy nevrátí," poznamenal. Tři z pěti největších výrobců piva v Česku patří velkým zahraničním skupinám. Kromě Pivovarů Lobkowicz je výjimkou ještě Budějovický Budvar, který zůstává v rukách státu.
Poptávka po akciích pivovarnickou skupinu příjemně překvapila, zájem investorů prý převyšoval nabídku akcií. "Museli jsme krátit objednávky v řádu desítek procent, takže nikdo nedostal počet akcií, který původně zamýšlel," řekl dnes ČTK Radil, podle něhož by tento fakt měl vést k růstu ceny akcie. "Už nám to roste o dvě procenta, uvidíme, jak to dopadne koncem dnešního dne," uvedl. "Obchoduje se velice živě, což nás také těší," dodal. Akcie Pivovarů Lobkowicz nakonec během prvního dne obchodování posílily o 1,75 procenta na 162,8 koruny. Zobchodovaly se akcie dohromady za více než 17,5 milionu korun.
Společnost podle Radila díky emisi dostala potřebné prostředky na svůj další rozvoj. "Už rozvíjíme a začínáme realizovat naše prorůstové plány, to znamená růst v sudovém segmentu českého pivního trhu," poznamenal. Firma chce v blízké budoucnosti investovat do získání zhruba stovky nových restaurací a hospod, které by měly přejít od konkurence na její piva.
Skupina již dříve uvedla, že do rozšíření distribuční sítě a získávání nových zákazníků v gastronomii hodlá investovat až 200 milionů Kč. Zhruba 100 milionů má být využito na předjednanou akvizici nejmenovaného pivovaru, kterou společnost chce dokončit letos. Investovat peníze z prodeje akcií hodlají Pivovary Lobkowicz také kvůli většímu průniku na zahraniční trhy, zejména na Slovensko, do Ruska a dalších zemích bývalého Sovětského svazu.
Pivovary Lobkowicz jsou pátým největším výrobcem piva v Česku. Součástí skupiny jsou pivovary v Uherském Brodě, Protivíně, Jihlavě, Hlinsku v Čechách, Klášteře Hradišti nad Jizerou, ve Vysokém Chlumci a Černé Hoře na Blanensku. Skupině Pivovary Lobkowicz v loňském roce mírně vzrostly tržby z 1,157 na 1,159 miliardy korun. Výstav uskupení, do něhož patří sedm regionálních pivovarů, naopak klesl o 1,5 procenta na 854.000 hektolitrů zlatavého moku. V dosavadním průběhu letošního roku výroba skupiny roste. Za období od ledna do dubna ze meziročně zvýšila o 9,5 procenta na 273.000 hektolitrů.