Pivovarský svaz popírá možnost výskytu plísně v lahvovém pivu
Český svaz pivovarů a sladoven se ve své tiskové zprávě ohradil proti nedávnému zjištění časopisu dTest, který uvedl, že některá piva obsahují mykotoxiny (škodlivé plísně rozkládající krmivo či potraviny).
Český svaz pivovarů a sladoven se ve své tiskové zprávě ohradil proti nedávnému zjištění časopisu dTest, který uvedl, že některá piva obsahují mykotoxiny (škodlivé plísně rozkládající krmivo či potraviny). „Česká piva v žádném případě nemohou obsahovat plísně a další zaváděcí informací je, že přítomnost mykotoxinu DON způsobuje přepěňovaní piva (gushing),“ uvádí se v tiskové zprávě.
„V roce 2012 byla sklizeň ječmene absolutně neproblematická, naopak v ní bylo naměřeno nejmenší množství mykotoxinů za poslední tři roky,“ cituje zpráva Richarda Paulů, generálního ředitele Sladoven Soufflet ČR, a.s. Akreditovaná laboratoř VÚPS provádí pravidelné kontroly mykotoxinů v českých pivech. „Zaráží nás tedy, že výsledky prezentované v časopisu dTest neodpovídají měření naši akreditované laboratoře. Zároveň dTest neuvádí metodiku a způsob provedení testu, což neodpovídá běžné praxi,“ říká ve zprávě Karel Kosař, ředitel VÚPS. „U piva navíc nejsou legislativně stanoveny žádné limity na obsah mykotoxinů, v rámci potravinového koše se totiž jedná o jednu z nejzdravějších potravin,“ dodává Karel Kosař.
Zpráva svazu pivovarníků dále uvádí, že je nutné si uvědomit, že veškeré běžně konzumované potraviny vyrobené z obilnin (pečivo, chleba, sušenky, snídaňové cereálie) mohou mykotoxiny přirozeně obsahovat. Doporučený limit EU je 1 mikrogram na 1 kilogram váhy konzumenta. Pro jeden kilogram pečiva
je stanoven limit 500 mikrogramů mykotoxinu (DON). Například 200 g snídaňových cereálií může obsahovat až 100 mikrogramů tohoto mykotoxinu.
Autor: Český svaz pivovarů a sladoven a redakce Automatizace v potravinářství