Pivovar Zubr kvůli rostoucí poptávce uvařil víc vánočního ležáku
Přerovský Pivovar Zubr letos kvůli rostoucí poptávce uvařil o 200 hektolitrů více čtrnáctistupňového zimního speciálu Zubr Maxxim, kterým v předvánočním období zásobuje restaurace a prodejny v okolí.
Přerov 11. prosince (ČTK) - Přerovský Pivovar Zubr letos kvůli rostoucí poptávce uvařil o 200 hektolitrů více čtrnáctistupňového zimního speciálu Zubr Maxxim, kterým v předvánočním období zásobuje restaurace a prodejny v okolí. Speciální vánoční piva připravily i jeho sesterské pivovary Holba a Litovel, které si sílící poptávku po svátečních ležácích také pochvalují.
Zatímco loni Pivovar Zubr uvařil 1200 hektolitrů zimního speciálu Maxxim, letos se jeho výstav zvýšil na 1400 hektolitrů. "Zubr Maxxim zařazujeme v předvánočním období do nabídky již sedmým rokem. Je potvrzením, že poptávka po pivních speciálech roste, a to obzvláště v období podzimu a zimy, kdy lidé dávají přednost silnějším pivům," řekl ČTK ředitel Pivovaru Zubr Tomáš Pluháček.
Stoupající zájem o méně tradiční a silnější piva je podle Pluháčka jedním z hlavních spotřebitelských trendů na pivním trhu v posledních letech. Pivo Zubr Maxxim se podle sládkové přerovského pivovaru Nataši Rouskové připravuje klasickým způsobem za použití kvalitních českých surovin a pivovarských kvasnic. "Při jeho výrobě se vychází ze staré receptury, díky které Maxxim vyniká typickým aroma, sytější barvou a vyšší hořkostí. V ležáckém sklepě pak pivo zraje celých 90 dní, proto s jeho výrobou začínáme již v létě, aby již se začátkem adventu bylo na čepu," řekla Rousková.
Litovelští pivovarníci na závěr roku uvařili nový pivní speciál Granát. "Je to jedenáctistupňový nefiltrovaný polotmavý ležák, jehož jméno odkazuje na slavný český minerál," řekla ČTK mluvčí Pivovaru Litovel Jitka Cilečková. Novinka podle sládka Petra Kosteleckého vyniká především dlouhodobě doznívající hořkostí a sytou barvou. "Náš vánoční speciál získal svou skvostnou barvu díky čtyřem druhům sladů. Při vaření jsme se inspirovali tradicí a kvalitou českého minerálu," uvedl Kostelecký, podle kterého je granátový ležák na čepu ve vybraných podnicích regionu v prosinci a lednu.
Třináctistupňový vánoční speciál uvařil Pivovar Holba z Hanušovic na Šumpersku. "Zásadním momentem, který ovlivnil charakteristiku nového speciálu, byl výběr surovin. Podařilo se nám sestavit originální kompozici sladů a chmelů, která je základem receptury," uvedl sládek hanušovického pivovaru Luděk Reichl. Základ receptury vánočního speciálu podle něj spočívá v kombinaci pěti druhů sladu.
Závěr roku je na pivním trhu každoročně charakteristický zvýšeným zájmem zákazníků především o silnější a dražší piva, která před vánočními svátky do nabídky zařazuje většina tuzemských pivovarů. Jde o ležáky a speciály, které si Češi o svátcích dopřávají ve výrazně větší míře než jindy. Zejména pro velké pivovary jsou proto Vánoce druhou prodejní špičkou roku po létě, kdy je poptávka lidí po pivu nejvyšší.
Pivovary Zubr, Litovel a Holba patří do skupiny středomoravských pivovarů PMS. Jejich roční výstav je do jednoho milionu hektolitrů piva. Závody prodávají svá piva především na Moravě a ve východních Čechách.
Pivní kosmetika bez přidaných barviv a parfemace