Pivovar v Poličce uvařil více než 102.000 hektolitrů piva, postaví proto novou spilku, varnu a sklep
Měšťanský pivovar v Poličce na Svitavsku uvařil v loňském roce více než 102.000 hektolitrů piva, což je rekordní množství. Předloni pivovar vyrobil o pětinu piva méně.
Polička (Svitavsko) 14. ledna (ČTK) - Měšťanský pivovar v Poličce na Svitavsku uvařil v loňském roce více než 102.000 hektolitrů piva, což je rekordní množství. Předloni pivovar vyrobil o pětinu piva méně. Na výsledcích se projevilo nejen horké léto, zákazníci kupovali pivo i mimo hlavní sezonu. ČTK to řekl ředitel a předseda představenstva Karel Witz. "Je to strašně fajn výsledek. Naši kapacitu jsme naplnili, dojeli jsme na vrchol. Teď nám bude trvat pět až osm let, než postavíme nový sklep, novou spilku a novou varnu," řekl ČTK Witz.
Z kapacitních důvodů musel pivovar v dubnu zastavit příjem nových smluvních odběratelů a zavedl jmenný seznam zájemců pro případ, že by se mu podařilo větší poptávku uspokojit. V polovině loňského roku pivovar kvůli vyšší spotřební dani zdražil pivo o deset procent. Má také vyšší zálohy na sudy. Zákazníci to respektovali. "Potvrdil se můj odhad, že zvýšené zálohy nakonec seriózní odběratelé pochopí. Novinky z kapacitních důvodů v našem pivovaru příští léta nechystáme. Zdražovat se rovněž letos nechystáme," dodal Witz.
Poličské sudové i lahvové pivo je nepasterizované. Vzhledem k době jeho trvanlivosti ho podnik nevyváží a většinu ho zkonzumují zákazníci v regionu. Menší množství piva míří do restaurací v Brně, Olomouci a Ostravě. "Používáme dva inertní plyny. V převaze je dusík a jen při stáčení piva do lahví a sudů používáme kysličník uhličitý. Vodu odebíráme z vlastních artézských vrtů o hloubce až 350 metrů. Jedná se o vodu, která se původně vypařuje ze žhavého zemského jádra a potom v horních vrstvách kondenzuje," vysvětlil Witz.
Tmavé pivo je v celkové produkci v menšině, světlého piva loni pivovar uvařil přes 101.000 hektolitrů. Speciály, které mají větší podíl extraktu mladiny, tvoří přes jedno procento výroby. Pivovar je vaří na Velikonoce, svatého Václava a Vánoce a zpravidla se hned vyprodá. Pivovar pravidelně získává ocenění v soutěžích. Od roku 2009 jsou některá jeho piva chráněná známkou České pivo, kterou uděluje Evropská unie. Od roku 1994 podnik zavedl nonstop prodej přímo v areálu pivovaru. Zpočátku si jezdila pro pivo dvě procenta zákazníků, nyní jich jsou tři čtvrtiny. Historie vaření piva v Poličce spadá až do roku 1517. Karel Witz je potomkem poličských právovárečníků a podnik získal v roce 1994 v restituci.