Pivovar Uherský Brod zprovoznil nový automatizovaný systém chlazení
Pivovar Uherský Brod na konci listopadu slavnostně zprovoznil nový systém chlazení, který mu umožní dosáhnout až 20% úspory elektrické energie. Investice si vyžádala náklady ve výši 6 milionů korun.
Pivovar Uherský Brod na konci listopadu slavnostně zprovoznil nový systém chlazení, který mu umožní dosáhnout až 20% úspory elektrické energie. Investice si vyžádala náklady ve výši 6 milionů korun. V rámci energetického projektu rekonstrukce chlazení pivovar uvedl do provozu zcela nový čpavkový kondenzátor s regulovanou spotřebou vody, nový čpavkový kompresor řízený frekvenčním měničem a nové titanové výměníky na chlazení vody a solanky. To vše završuje i nový řídicí systém. Vaření piva v královském městě Uherský Brod má dlouholetou tradici, která sahá až do středověku. První společný pivovar, který nahradil právovárečné domy, si uherskobrodští měšťané postavili v roce 1614. Pivovar, kde se vaří pivo dnes, vybudoval v roce 1894 František B. Janáček. Dnes je jediným průmyslovým pivovarem ve Zlínském kraji. Vyrábí 9 druhů piv. Společnost Pivovary Lobkowicz, a.s. se zabývá distribucí a prodejem výrobků 7 regionálních pivovarů - v Protivíně (Platan), v Jihlavě (Ježek), v Uherském Brodě, v Hlinsku v Čechách (Rychtář), v Klášteře Hradišti nad Jizerou (Klášter), ve Vysokém Chlumci a v Černé Hoře. Majoritní podíl ve skupině má majitel luhačovických lázní a dalších firem Martin Burda společně s finančníkem Grzegorzem Hótou. Své minoritní podíly mají ve skupině také Zdeněk Radil, působící dnes také ve funkci generálního ředitele společnosti Pivovary Lobkowicz, a podnikatelka Eva Kropová.
„Tato investice umožní dosáhnout až 20% úspory elektrické energie. Pokud bych to měl uvést na příkladu všeobecně známého štítkování A - G, které se běžně používá u domácích elektrospotřebičů, pak bych starému chlazení dal známku C, nové již dosahuje hodnot A+++,“ vysvětlil hlavní přínos investice sládek pivovaru Lukančo Trifončovski. Dodal, že nové zařízení má také daleko lepší výkon, a tak lze rychleji dosáhnout vyššího chladícího efektu, navíc s nižším množstvím chladící kapaliny.
Dodavatelem technologií byla firma JOHNSON CONTROLS INTERNATIONAL. Do zkušebního provozu bylo nové chlazení uvedeno v průběhu léta. Projekt se podařilo realizovat s finanční podporou ze strukturálních fondů Evropské unie a ze státního rozpočtu České republiky, a to v rámci programu EKO-ENERGIE, jednoho z patnácti programů podpory Operačního programu Podnikání a inovace.
Rekonstrukce chlazení byla realizována v rámci druhé etapy energetického projektu. Realizace první etapy, jejímž smyslem byla rekonstrukce teplovodního hospodářství a instalace brýdového kondenzátoru na mladinové pánvi, byla započata již na počátku roku 2010. „Velikost této investice činila v první etapě 8 milionů korun a jejím cílem bylo dosažení energetických úspor, zejména plynu, a zvýšení standardnosti procesu na varně,“ uvedl Trifončovski.
www.pivovary-lobkowicz.cz