Pivovar Protivín začal stáčet pivo do plechovek, proběhly i další významné investice
Pivovar Protivín začal stáčet pivo do plechovek, jde o investici přes sto milionů korun. Podnik si od toho slibuje vyšší výstav, loňský byl 232.000 hektolitrů, letos plánuje nárůst o 30 procent.
Protivín (Písecko) 22. června (ČTK) - Pivovar Protivín začal stáčet pivo do plechovek, jde o investici přes sto milionů korun. Podnik si od toho slibuje vyšší výstav, loňský byl 232.000 hektolitrů, letos plánuje nárůst o 30 procent. Ode dneška se prodává v síti řetězce Kaufland pivo Bruncvík, které se vaří v Protivíně. ČTK to dnes řekl výrobní ředitel pivovaru Michal Voldřich. Pivovar patří do skupiny Pivovary Lobkowicz Group. Její akcie vlastní firma Lapasan, v níž drží většinový podíl čínská CEFC. "Předpokládáme, že letos bude vyšší výstav, zatím to i čísla naznačují, daří se nám po prodejní stránce. Nemohu říct, že s loňským výstavem bych byl extra spokojený, s letošním to vypadá podstatně lépe," řekl Voldřich.
Linku na stáčení do plechovek spustil pivovar v dubnu. Jsou s ní spojeny investice do filtrace a tlakových nádob pro přípravu piva, dohromady přes sto milionů Kč. Jinak ročně pivovar investuje desítky milionů. "V Česku trvale klesá trend surového piva, je mírný nárůst lahví a nárůst plechovek je několik let po sobě meziročně o 30 procent. V Polsku převládají plechovky, Slovensko má mnohonásobně vyšší zastoupení nevratných obalů než my. Plechovka má jednu obrovskou výhodu kvality - tu neprosvítí nic. Každý obal má vadu: lahev se prosvítí, PET se prosvítí a stěna je propustná, takže kysličník uhličitý odchází ven a kyslík se dere dovnitř, to znamená velké chuťové stárnutí a nízkou trvanlivost. Plechovka všechny tyto věci eliminuje a vydrží déle," řekl Voldřich.
Za poslední tři roky zrekonstruoval pivovar chlazení, čímž spoří energie, má novou plynovou kotelnu, jež byla předtím uhelná. Investoval i do varny, nová je rekuperace brýdových par (páry, jež se uvolňují při varu, nyní využívá k ohřátí další várky). "Výrazně jsme zvýšili hygienu v provozu, důležitá je automatizace filtrace," uvedl Voldřich.
Pivovaru Protivín, který má 70 zaměstnanců, vesměs místních obyvatel, roste export. Vyváží přes 20 procent produkce, nejvíc do Evropy, ale i do Ruska, Japonska či Hongkongu. "Nejvzdálenější je asi Vladivostok, na západ nejdál asi Brazílie," řekl sládek. Ze značek vede v regionu ležák Platan 11% společně s desítkou, stoupá zájem o ležák protivínský Granát.
Kaufland nabízí nově vlastní značku piva Bruncvík, jež se vaří v Protivíně. Jde o sedm druhů, světlý ležák, pivo pšeničné i nealkoholické. "Podíl prodeje nealkoholických piv vzrostl v letních měsících 2015 a 2016 až o 43 procent," řekla mluvčí řetězce Renata Maierlová.
Pivovar Protivín býval největší na Prácheňsku. Existoval již v 16. století, od roku 1711 patřil Schwarzenbergům. Firma uvádí, že nejslavnější období zažil na přelomu 19. a 20. století: v roce 1902 vyrobil pivovar 147.745 hektolitrů, pivo vyvážel i do zámoří, pivovar měl tehdy vlastní sklady v Praze, Vídni, Terstu, Záhřebu, Berlíně i New Yorku. V roce 1948 byl pivovar znárodněn, v červnu 2000 ho prodala společnost Jihočeské pivovary městu Protivín. Od roku 2008 patří do Pivovary Lobkowicz Group.