Pivovar Protivín skončil předloni ve ztrátě, panuje nejistota ohledně dalšího fungování
Pivovar se 79 zaměstnanci vyrobí ročně kolem 230.000 hektolitrů piva. Výstav od roku 2017 nezveřejňuje, v roce 2016 uvařil 232.000 hektolitrů.
Protivín (Písecko ) 26. května (ČTK) - Pivovar Protivín skončil předloni ve ztrátě po zdanění 10,8 milionu korun. V roce 2018 vykázal zisk 6,4 milionu. Tržby stouply meziročně o dvě procenta na 295,2 milionu korun. Kvůli pandemii koronaviru přijal pivovar úsporná opatření. Akcionář pivovaru slíbil, že případný deficit likvidity vyřeší půjčkou. Vyplývá to z výroční zprávy. Pivovar patří do skupiny Pivovary Lobkowicz Group (PLG). Skupinu ovládá čínská společnost Citic.
Předloňskou ztrátu významně ovlivnilo to, že firma zaúčtovala jednorázovou opravnou položku k dlouhodobému majetku 21,7 milionu a související odloženou daň 4,1 milionu. "Výsledek hospodaření bez vlivu tohoto jednorázového účetního případu by tak byl zisk 6,7 milionu," uvedl pivovar.
Krátkodobé závazky převyšovaly předloni oběžná aktiva o 16,6 milionu. V roce 2019 zahájil pivovar ozdravný projekt, kdy chce postupně snižovat náklady, zvyšovat efektivitu a postupně tvořit zisk. Cílem je změnit poměr závazků k aktivům v následujících třech účetních obdobích. Když se to nepovede, existuje podle pivovaru "významná materiální nejistota" pokračovat dál v aktivitách.
Při loňské jarní koronakrizi přestal pivovar hned poté, co se zavřely restaurace, stáčet pivo do sudů. Nabízel lahve a plechovky. Přijal i další opatření, aby snížil náklady, když klesl odbyt. "K řešení případného deficitu v likviditě společnosti přislíbil přispět akcionář formou půjčky, či schválením externího financování," uvedla firma.
Pivovar Protivín býval největší na Prácheňsku. Existoval již v 16. století, od roku 1711 patřil Schwarzenbergům. Firma uvádí, že nejslavnější období zažil na přelomu 19. a 20. století, v roce 1902 vyrobil pivovar 147.745 hektolitrů. Pivo vyvážel i do zámoří. Pivovar měl tehdy vlastní sklady v Praze, Vídni, Terstu, Záhřebu, Berlíně i New Yorku. V roce 1948 byl pivovar znárodněn, v červnu 2000 ho prodala společnost Jihočeské pivovary městu Protivín. Od roku 2008 patří do Pivovary Lobkowicz Group.
PLG, jedna z největších pivovarských skupin v Česku, měla předloni tržby 1,16 miliardy Kč a skončila ve ztrátě 199 milionů. Vyplývá to z výroční zprávy.
Letos PLG zavřela po podnicích v Uherském Brodě a Klášteře i pivovar ve Vysokém Chlumci na Příbramsku, kvůli pandemii. Z trhu by piva značky Klášter, Uherský Brod ani Vysoký Chlumec zmizet neměla, vařit je mají zbylé pivovary skupiny: Protivín, Jihlava, Hlinsko a Černá Hora.