Pernod Ricard prý chce prodat českou likérku Jan Becher
Francouzský výrobce alkoholických nápojů Pernod Ricard hledá kupce pro svoji českou likérku Jan Becher - Karlovarská Becherovka (JBKB). Hodnota kontraktu by mohla být až 200 milionů USD (téměř čtyři miliardy Kč), uvedla agentura Reuters.
Londýn/Karlovy Vary 2. dubna (ČTK) - Francouzský výrobce alkoholických nápojů Pernod Ricard hledá kupce pro svoji českou likérku Jan Becher - Karlovarská Becherovka (JBKB). Hodnota kontraktu by mohla být až 200 milionů USD (téměř čtyři miliardy Kč), uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.
Mezi zájemci by podle Reuters mohly být Stock Spirits Group, SPI Group a další společnosti, které podnikají ve východní Evropě. Zástupci firem Pernod, Stock Spirits a SPI se ke zprávě odmítli vyjádřit. "Skupina Pernod Ricard se v rámci svých komunikačních pravidel nevyjadřuje ke spekulacím a dohadům," uvedl na dotaz ČTK Francois Camber, marketingový a exportní ředitel společnosti Jan Becher - Karlovarská Becherovka.
Pernod Ricard je druhým největším výrobcem alkoholických nápojů na světě. Podle jednoho ze zdrojů Reuters minulý týden Pernod poslal možným zájemcům dohodu o mlčenlivosti. Podle dalšího ze zdrojů první kolo nabídek má začít tento pátek.
Společnosti Pernod Ricard klesl za šest měsíců fiskálního roku zisk o dvě procenta na 839 milionů eur (23 miliard Kč). Firmu poškodilo její silné napojení na Čínu, kde zásah vlády proti okázalému utrácení čínských státních úředníků výrazně snížil poptávku po koňaku. Slabý je však i výkon v Evropě. Mezi značky firmy patří koňak Martell, šampaňské Mumm či vodka Absolut.
JBKB ve fiskálním roce 2012/2013 skončila se ziskem před zdaněním 171 milionů korun. Proti předchozímu roku to byl pokles o 80 milionů. Nižší zisk byl důsledkem hlavně prohibice vyvolané v Česku v září 2012 sérií otrav; omezení prodeje alkoholu přišlo firmu zhruba na 100 milionů korun.
Becherovka je firmou s více než dvousetletou tradicí
Historie: Firma Jan Becher - Karlovarská Becherovka je společností s více než dvousetletou tradicí. Byla založena v roce 1807 rodinou Becherů, tehdy jako rodinný podnik. Becherovka byla roku 1922 zaregistrovaná jako ochranná známka. Status akciové společnosti má od roku 1994. V roce 2001 byl dokončen proces privatizace a společnost přešla do vlastnictví francouzské skupiny Pernod Ricard, která je druhým největším výrobcem alkoholických nápojů na světě.
Obor činnosti: Hlavní činností je výroba a prodej alkoholických a nealkoholických nápojů. Kromě hlavní značky, bylinného likéru Becherovka, v Karlových Varech vyrábí také likéry Lemond, Cordial a Aperitiv KV 14 (zhruba 80 procent výroby připadá na Becherovku). Firma současně na českém trhu funguje jako distributor značek mateřské skupiny - asi čtyřiceti známých světových značek alkoholu.
Výroba: Becherovka vyrábí přes sedm milionů litrů likéru ročně. Vyváží celkem do 38 zemí - největšími trhy jsou Slovensko, Německo, Ukrajina, Rusko, Polsko a Maďarsko.
Akcionáři: Jediným vlastníkem firmy je francouzský koncern Pernod Ricard.
Hospodářské výsledky: Firma dosáhla ve finančním roce od července 2012 do června 2013 tržeb ve výši 1,209 miliardy korun. V předchozím finančním roce to bylo 1,3 miliardy korun. Ve fiskálním roce 2012/2013 skončila ziskem před zdaněním 171 milionů korun. Proti předchozímu roku to ale byl pokles o 80 milionů. Nižší zisk byl důsledkem hlavně prohibice, která stála firmu okolo 100 milionů korun.
Základní kapitál: 427,423.000,- Kč
Ostatní:
- Recept na výrobu likérů znají údajně pouze dva pracovníci výroby.
- Becherovka se tradičně objevuje v první desítce nejoblíbenějších českých značek.
- Společnost loni v prosinci otevřela nový moderní expediční sklad v Karlových Varech - Bohaticích. Dokončila tak sestěhování všech svých provozů, které měla po městě a okolí, do jednoho závodu. Becherovka zároveň opustila svoji historickou výrobní centrálu v centru Karlových Varů. Na jejím místě zůstalo jen muzeum Becherovky a z původní stáčírny vzniknul areál Becher Platz s minipivovarem, pivnicí, obchody a kavárnami.