Pelhřimovská Adélka peče na Vánoce 50 000 vánoček a štol
V pelhřimovské pekárně Adélka vrcholí výroba vánoček a štol. V prosinci jich musí napéct asi 50.000 a spotřebuje na to přibližně 1800 kilogramů cukru, 900 kilogramů másla a 800 kilogramů vajec a rozinek.
Pelhřimov 20. prosince (ČTK) - V pelhřimovské pekárně Adélka vrcholí výroba vánoček a štol. V prosinci jich musí napéct asi 50.000 a spotřebuje na to přibližně 1800 kilogramů cukru, 900 kilogramů másla a 800 kilogramů vajec a rozinek. Ručně pletené vánočky vyrábí okolo 40 pracovníků včetně brigádníků, kteří dva týdny před Vánocemi musí pracovat na dvanáctihodinové směny. Pekárna, která letos získala stříbrnou příčku v krajském kole soutěže Firma roku, zásobuje síť vlastních prodejen a dodává i do dalších obchodů, řekla ČTK výrobní ředitelka pekárny Markéta Štěpáníková.
Mimo vánoční období je běžná denní produkce asi 400 vánoček, teď jich musí pekárna denně upéct i 2500 od velikosti 200 gramů po kilové. "Pekařských firem je na trhu hodně, v marketech se kvůli ceně prodává především tuková varianta, v našich prodejnách a v dalších specializovaných je největší zájem o máslové vánočky," řekla Štěpáníková. Jejich výhodou je podle ní dlouhá doba spotřeby i to, že se díky odležení víc rozvinou chutě základních ingrediencí. Musí být ale kvalitní, proto má pekárna vlastní laboratoře, kde testuje suroviny.
Lidé mají podle Štěpáníkové největší zájem o klasické vánočky s rozinkami a mandlemi. Vánočky bez nich dodává pekárna jen okrajově, stejně jako vánočky z celozrnné mouky. Společnost má i vlastní mlýn, mouka z něj pokrývá veškerou spotřebu pekárny a nakupují ji další odběratelé. "Obilí je pro nás nejdůležitější, proto máme teď nově postavenou laboratoř na jeho testování," řekla Štěpáníková.
Zájem spotřebitelů o pečivo z másla platí i o cukroví, kterého pekárna před Vánocemi napeče asi pět tun. Aby mohla společnost pokrýt zvýšenou vánoční poptávku, přijímá do výrobny vánoček obvykle deset brigádníků. Pomáhají i učňové obnoveného oboru pekař. "Podařilo se ho obnovit loni. U nás si dělají praxi. Ve druháku máme tři učně, v prváku dva a pro další roku se jich hlásí devět. Těší nás to, odborníci jsou potřeba," řekla Štěpáníková.
Společnost začínala na začátku 90. let jako drobné rodinné pekařství. V roce 1996 se změnilo na akciovou společnost a nyní zaměstnává asi 300 lidí a nabízí přes 1000 výrobků. Adélka se v roce 2014 stala na Vysočině Firmou roku, letos získala ve stejné soutěži v hlavní kategorii druhé místo. Vyhrála v kategorii Odpovědná firma roku, porotci ocenili systém odměňování zaměstnanců, používání lokálních surovin i ekologického provozu aut. Štěpáníková si také velmi váží pravidelného úspěchu v národní přehlídce Chléb roku, která se koná v rámci pardubických Dnů chleba. "Od té doby, co je soutěž, pokaždé obhájíme titul Chléb vynikající kvality. Těší nás, že nemáme v kvalitě výkyvy," dodala.