Pekařství Cais, jež válí chléb ručně, koupilo nové rotační pece
Od velkých pekáren se liší řemeslnou výrobou; ručním válením chleba, etážovými pecemi i vyšším podílem žitné mouky.
Vlachovo Březí (Prachaticko) 2. února (ČTK) - Pekařství Cais z Vlachova Březí na Prachaticku začalo péct ve čtyřech nových rotačních pecích. Investice čtyři miliony korun je největší za poslední roky. Firma denně upeče 10.000 chlebů, zaměstnanci je válí ručně. Zajímavostí je, že v těstu je proti běžným postupům víc žitné mouky, 60 procent. Peče se podle místního receptu, starého desítky let. ČTK to řekl jednatel Jiří Toušek. Společnost s 85 pracovníky uspěla ve finále jihočeského kola soutěže Firma roku.
Pekařství založil v roce 1993 Vladimír Cais, se synem je stále vede. Tehdy pekl se dvěma zaměstnanci v prostorách bývalého pivovaru. Inspiroval se tím, jak se peklo na Šumavě, zejména tradicí chleba s vysokým obsahem žitné mouky. "V ruce jsme měli pouze recept od místního pekařského mistra pana Stýbla. S tímto receptem jsme chtěli obnovit tradici vyhlášeného Břežského chleba, jehož výrobu utlumil bývalý režim," vzpomínal. V roce 2004 otevřel v bývalé pletárně nový provoz a rozšířil výrobu.
Od velkých pekáren se liší řemeslnou výrobou; ručním válením chleba, etážovými pecemi i vyšším podílem žitné mouky. "Většina pekáren má podíl 50 procent žitné mouky a 50 procent chlebové, my dáváme 60 procent žitné. Možná i proto to musíme válet ručně, těsto je lepkavější," řekl Toušek.
Na ruční práci si pekařství zakládá, stejně jako na tradiční receptuře. "Veškerý chleba je od nás ručně válený, nic nedělá stroj. Ručně ho uválí, ručně dají do ošatek, vyndají na plátno, žádná automatizovaná výroba, každý kus je originál. Máme šest pekařů, každý peče trošku jinak. Jen do pecí to nedáváme lopatou, máme zajížděcí stoly," popsal jednatel, který začínal ve firmě před 13 lety a i dnes stále občas peče.
Chléb tvoří 60 procent produkce, chladne v průměru pět hodin. Za vlajkovou loď pekařství označil Toušek kulatý chléb Chalupář vážící 850 gramů, dále norský chléb se slunečnicí. Denně u Caisů pečou 10.000 bochníků, na páteční a pondělní prodeje až 17.000 kusů.
Teď firma koupila za čtyři miliony Kč čtyři nové rotační pece, úspornější a lepší. V příštích letech vymění i takzvané etážové pece.
Kvůli dopadům koronaviru zaznamenalo pekařství loni v dubnu meziroční pokles prodejů o čtvrtinu, pak se situace postupně vrátila do normálního stavu. V roce 2019 měla firma tržby 72,5 milionu a provozní zisk 1,3 milionu korun. Vyplývá to z účetní závěrky. Firma dodává řetězcům Billa, Jednota a Flop, mouku bere od společnosti Bratři Zátkové. Výrobky dopravuje 14 vlastními auty. Zaměstnává většinou místní obyvatele. Pracují na dvě směny, ranní a noční. Průměrná mzda je 28.000 až 30.000 korun.