Pekárny Nopek za loňský rok nevykážou ztrátu, vyplatily se minulé investice
Pekárny Nopek z Vysokého Mýta na Orlickoústecku loni zlepšily tržby a po třech letech záporného hospodaření nevykážu ztrátu. Tržby největší pekárenské společnosti v Pardubickém kraji vzrostly o více než dvě procenta na 312 milionů korun.
Vysoké Mýto (Orlickoústecko) 28. ledna (ČTK) - Pekárny Nopek z Vysokého Mýta na Orlickoústecku loni zlepšily tržby a po třech letech záporného hospodaření nevykážu ztrátu. Tržby největší pekárenské společnosti v Pardubickém kraji vzrostly o více než dvě procenta na 312 milionů korun. ČTK to dnes řekl ředitel firmy Bohumil Štanglica. "Podařilo se nám rozjet investice z minulých let, výrobu mraženého pečiva. Ukazuje se, že na to trh slyší. Předloni jsme měli ztrátu 760.000 korun, za loňský rok bychom měli skončit na nule," řekl Štanglica.
Přestože má pekařská firma přes 2000 odběrných míst, někteří v minulých letech ubyly. Také obchodní řetězce si vybraly levnější dodavatele. Dodávky pro supermarkety v současnosti činí přes čtvrtinu celkové produkce vysokomýtské firmy. "Měli jsme větší podíl pro obchodní řetězce, ale došlo k cenovým válkám a my jsme nepřistoupili na jimi navržené ceny. Nyní zaznamenáváme zájem o naše výrobky a nárůst okolo tří procent," řekl Štanglica.
V roce 2008 společnost vyráběla 13.500 tun pekařských výrobků, loni 10.050 tun. Výsledek je ale zhruba o 200 tun lepší než ten předloňský. Pekárna dodává 650 druhů výrobků baleného i nebaleného chleba, pečiva či cukrářských výrobků. "Stravovací návyky spotřebitelů se pomalu proměňují. Mírně stoupá spotřeba tmavých a celozrnných výrobků, zejména u pečiva, a naopak klesá produkce chleba a jemného pečiva," uvedl Štanglica. Ředitel firmy podotýká, že pekárny obecně mají velmi nízké marže, protože je drží v šachu prodejci surovin i odběratelé. Dlouhodobé smlouvy s klienty neumožňují pekárnám zdražovat pečivo a naopak zase devizová intervence ČNB zdražila ceny dovozových surovin. Snad jen cena mouky hlavně na začátku loňského roku klesala, ale nyní opět roste.
"Jsou to složitá vyjednávání. Pekařské kapacity je nadbytek a vždycky se najde konkurence, která nakonec nabídne nižší ceny," řekl Štanglica. Firma vlastní šest provozoven, sídlí ve Vysokém Mýtě, Hrušové, Svitavách, Moravské Třebové, Lanškrouně a Hořicích. Podle ředitele je sice pro distribuci dobré mít rozmístěné provozovny po východních Čechách, ale ekonomicky už to tak výhodné není. "Směřujeme k reorganizaci, postupně bychom rádi výrobu více koncentrovali a některou z výroben uzavřeli. Základní výrobny v Hořicích, Svitavách, Hrušové a Vysokém Mýtě by měly zůstat. I nadále budeme preferovat tradiční výrobu chleba z přírodních žitných kvasů, dbát na vysokou úroveň hygieny a technologickou kázeň," řekl Štanglica.
Společnost také provozuje 14 prodejen, ale vzhledem k tomu, že si je pekárna pronajímá, zpravidla nejsou výdělečné. Firma si tak ale podle prodejů nejlépe ověří oblíbenost svých výrobků. Loni podnik investoval 30 milionů korun do nové pekařské linky ve Svitavách a pořídil nové mrazicí boxy pro provozovnu v Hrušové. Pekárna v minulosti postavila v Hrušové plnicí stanici CNG skoro za deset milionů korun a téměř celý vozový park pekárny Hrušová jezdí na alternativní pohon. Stanice slouží i veřejnosti a prodej zemního plynu podle ředitele každý rokem roste.
Podnik v minulosti zaměstnával i přes 500 lidí, v současnosti má 380 pracovníků. Hrubé mzdy v podniku jsou okolo 16.500 korun měsíčně. Ředitel Štanglica lituje, že v pekařině je úroveň platů velmi nízká, i když provozy běží nepřetržitě 365 dní v roce a zaměstnanci pracují o víkendech i svátcích a vyšší mzdy by si zasloužili. "Tři roky jsme nepřidávali. Ne že bychom nechtěli, ale vzhledem k našim hospodářským výsledkům nemůžeme," řekl Štanglica.