Pardubický pivovar loni uvařil asi o deset procent víc piva, vyšší zájem zvládnou i nové investice
Pardubický pivovar loni uvařil asi o deset procent víc piva než předloni. Jeho produkce stoupla na 82.000 hektolitrů. Pivovar očekává, že udrží stejné tempo růstu i letos a že postupně množství uvařeného piva přesáhne 100.000 hektolitrů ročně.
Pardubice 30. ledna (ČTK) - Pardubický pivovar loni uvařil asi o deset procent víc piva než předloni. Jeho produkce stoupla na 82.000 hektolitrů. Pivovar očekává, že udrží stejné tempo růstu i letos a že postupně množství uvařeného piva přesáhne 100.000 hektolitrů ročně. ČTK to dnes řekl ředitel společnosti Luděk Štěpán. "Vzhledem ke kapacitě pivovaru máme prostor pro růst. Daří se nám zvyšovat prodeje celého sortimentu na všech trzích, přibyly nám zakázky pro obchodní řetězce," řekl Štěpán.
Šéf firmy konstatuje, že příležitosti nepřicházejí samy. Pivovar po letech propadu přehodnotil priority, posílil obchodní týmy a zlepšil servis. Díky tomu v posledních letech opět zvyšuje produkci a letos přepokládá, že z sudových a lahvových linek sjede přes 90.000 hektolitrů piva. "Jsme regionální pivovar, rozhodli jsme se obnovit naši pozici ve východočeském regionu a České republice, podíl exportu činí asi 15 procent," řekl Štěpán.
Nárůst výroby by měla posílit i investice za 30 milionů korun bez DPH, kterou pivovar kompletně dokončí v únoru. Na projekt přispěla Evropská unie 40 procenty. Již loni pivovarská společnost dokončila rekonstrukci linky na stáčení sudového piva a sudových limonád. Zároveň modernizuje expediční sklad, který má nyní dvě patra a zdvojnásobil svoji kapacitu na 2000 palet. Zaměstnanci také mají moderní sociální zázemí. "Letos budeme například rekonstruovat plnicí linku na lahvová piva, část varných nádob a zaměříme se na prodloužení trvanlivosti piva. Postupujeme systematicky, investujeme nejdřív do výroby, která nám dělá největší objemy," řekl Štěpán.
Ředitel Pardubického pivovaru podotýká, že čeští konzumenti loni vypili méně piva, trh se propadl o několik procent. Také si více kupují pivo domů a méně navštěvují restaurace. Od regionálních pivovarů očekávají široký sortiment a víc pivních speciálů. "Spotřebitelé víc vyhledávají regionální speciály. Naše firemní zlato je 19° Pardubický Porter, který se začal vyrábět v roce 1891. Také připravujeme sudové ovocné pivo s citronovou příchutí, které jsme loni úspěšně otestovali v restauracích," řekl Štěpán.
V zahraničí má Pardubický pivovar zákazníky hlavně na Slovensku, Ukrajině nebo Německu. Rád by se vrátil i na ruský trh, kde je české pivo velmi oblíbené. Do ciziny začíná společnost dodávat také pivo v plastových sudech o objemu 15 až 30 litrů, které má takzvanou kyslíkovou bariéru a pivo v něm nedegraduje. Zákazníci nemusejí platit zálohy za sudy a pivovar nemusí mít tolik kapitálu v sudech, které stojí okolo 2000 korun. "Pro export nám zatím chybí plechovkové pivo a není vyloučeno, že jej začneme dodávat, ale těžiště objemu výroby zůstanou láhve. U sortimentu lahvového piva chceme zůstat i v České republice. Podíl prodejů PET lahví je u nás v řádu procent, proto zatím nemá cenu investovat do linky na pivo v plastových lahvích," dodal Štěpán.