Palírna v Zásadě bude pokračovat, na rozvoj ale rezignovala
Firma Style Bohemia ze Zásady na Jablonecku bude nadále vyrábět ovocné destiláty a likéry. Před měsícem malá palírna zvažovala, že v důsledku nového zákona o povinném značení lihu, ukončí činnost. Dovolit si ale může zaplatit jen půlmilionovou kauci.
Zásada (Jablonecko) 25. listopadu (ČTK) - Firma Style Bohemia ze Zásady na Jablonecku bude nadále vyrábět ovocné destiláty a likéry. Před měsícem malá palírna zvažovala, že v důsledku nového zákona o povinném značení lihu, ukončí činnost. Dovolit si ale může zaplatit jen půlmilionovou kauci, což omezí její další rozvoj. ČTK to dnes řekl jednatel firmy Martin Balatka. Style Bohemia je jedinou likérkou v Libereckém kraji, na kterou se povinnost kauce vztahuje. Sdružení výrobců lihovin předpokládá, že kvůli novému zákonu v zemi asi skončí nadpoloviční většina malých likérek.
"Nový zákon se nás dotkne významně s ohledem na to, že technologie našeho provozu je vybavena na výrobu ovocných destilátů a nejde provoz jednoduše změnit a začít s něčím jiným," uvedl Balatka. Mála firma je zaměřena zejména na výrobu dárkových balení a atypických lahví, což chtějí podle Balatky zachovat. Velký nárůst cen pro odběratele však neočekává, kvůli velké konkurenci to odhaduje na koruny.
Povinné kauce pro výrobce a distributory tvrdého alkoholu se liší podle toho, kolik převezmou kontrolních pásek. Pokud odeberou do 25.000 kusů pásek, zaplatí půl milionu. Nad toto množství je kauce pět milionů korun. Díky bankovní záruce uhradí Style Bohemia s ročním obratem 12 milionů korun nižší kauci. "Dříve jsme se snažili získat co nejvíce zakázek. Teď další rozvoj nepředpokládáme. Limitující pro nás bude výroba 25.000 lahví," konstatoval Balatka.
Do kvóty se ale podle něj nezapočítá pěstitelské pálení, kdy si lidé přivezou vlastní ovoce a palírna z něj vyrobí destilát. Za litr odběratelé platí 168 korun. "Zájem je stabilní, záleží na úrodě," řekl Balatka. Letošní sezona je podle něj průměrná, hodně je švestek a hrušek, málo jablek. Za rok v palírně zpracují od 150 do 270 tun ovoce, pěstitelské pálení se na tom podílí asi ze třetiny.
Nová pravidla pro distribuci tvrdého alkoholu stát zavádí kvůli metanolové kauze, při níž loni zemřelo v Česku několik desítek lidí. "Nemyslím si, že opatření přispějí k bezpečnějšímu trhu. Pro legálně podnikající jsou absolutně zbytečná a z mého pohledu zničující. Ti, co podnikají nelegálně, se nehlásí jako plátci spotřební daně. Fungují na jiných principech," myslí si Balatka.
Kvůli metanolové aféře firma musela propustit osm z 12 stálých pracovníků, tržby jí klesly o 40 procent. "Letos to lepší nebylo. Nedokážu odhadnout, jak se projeví nové nařízení, čekám ale další pokles," obává se Balatka. Podle něj mezi odběrateli mají i reklamní firmy, které výrobky od nich nabízely dále svým zákazníkům. "I jich se nový zákon dotkne, a pokud to pro ně je okrajový sortiment, tak budou místo alkoholu nabízet něco jiného," řekl.