Otevření Znojemského městského pivovaru se odkládá na srpen
Otevření Znojemského městského pivovaru se odkládá na sklonek léta. Důvodem je náročnost oprav památkově chráněné budovy v areálu někdejšího pivovaru Hostan, který si soukromý investor pronajal od města.
Znojmo 18. března (ČTK) - Otevření Znojemského městského pivovaru se odkládá na sklonek léta. Důvodem je náročnost oprav památkově chráněné budovy v areálu někdejšího pivovaru Hostan, který si soukromý investor pronajal od města. První pivo z nového pivovaru lidé ochutnají v srpnu. ČTK to dnes řekl Miroslav Harašta zastupující skupinu podnikatelů, kteří za znojemským pivovarem stojí. Také náklady na přestavbu vzrostou oproti původně odhadovaným 30 milionům patrně až o desítky procent.
Ve znojemském pivovarském areálu, který sousedí s románskou rotundou sv. Kateřiny a hradem a tvoří jednu z dominant města, dříve působila společnost Heineken. V roce 2009 se ale v areálu přestalo vařit pivo a Heineken přesunul výrobu Hostanu do Brna, kde tuto značku dále provozuje. Nový investor podepsal smlouvu s městem koncem loňského roku. Radnice soukromému Znojemskému městskému pivovaru pronajalo část areálu na 15 let se stejně dlouhou opcí.
Město muselo na nájemce přenést závazky, které vyplývají ze smlouvy uzavřené v době, kdy areál kupovalo. Nová pivovarská společnost sice může v areálu pivo vařit, ale nesmí ho tam prodávat ani propagovat. Toto omezení platí na pět let. V místě také nezůstaly žádná funkční zařízení, které tam tedy bude muset nájemce instalovat. Nový investor začal s menšími stavebními pracemi, ty hlavní včetně instalace zařízení plánuje právě až na léto. Pivovarskou restauraci bude mít zatím v centru na Masarykově náměstí v domě bývalé besedy a po pěti letech vybuduje vlastní i v areálu pivovaru.
Nový pivovar počítá s kapacitou do 10.000 hektolitrů. "V případě Znojma je potenciál ještě vyšší ale musíme respektovat například to, že nemůžeme jezdit těžkými auty v centru města," uvedl Harašta. V minulosti Harašta pracoval 15 let pro Heineken a podílel se i na budování znojemské značky Hostan. Produkce nového pivovaru by měla podle něj navázat právě na pivo, na jaké byli lidé ve městě zvyklí. Také sládek bude místní. "Chceme vařit klasický český ležák," řekl.
Skupina podnikatelů, které Harašta zastupuje, chce zakládat menší pivovary i v dalších městech republiky. Do jejich skupiny bude patřit například pivovar v Uherském Hradišti, konkrétně městské části Jarošov. Tam se donedávna pivo také vařilo ve velkém pod Heinekenem, který ale areál už prodal. Nový investor proto koupil nemovitost 300 metrů od původního pivovaru. "Naší ambicí je budovat průmyslové minipivovary. V případě Jarošova chceme navázat na místní historii vaření piva," uvedl Harašta. I tento pivovar bude mít kapacitu 10.000 hektolitrů s možností rozšíření na dvojnásobek.
Na jižní Moravě loni zahájilo provoz sedm nových minipivovarů. Jeden starší v Blučině u Brna navíc výrobu obnovil. Celkem je v regionu už 27 minipivovarů a nové vznikají zejména v Brně, kde je jich sedm, či na jih od největšího města Moravy. V posledních letech se to týká dokonce i míst, která jsou spojena spíše s pěstováním vína. Na Znojemsku se kromě minipivovaru ve Znojmě chystá ještě jedna další investice, a to Hasičský pivovar Bítov. Majitel na webu informuje, že první pivo by lidé mohli ochutnat na Vánoce. Pivovar s pivnicí si vysloužil jméno tím, že vzniká v bývalé hasičské zbrojnici.