Ostravské vodárny chystají projekt, umožní hledat satelitem skryté úniky vody
Firma uvedla, že ztráty vody v její potrubní síti loni dosáhly historického minima 1,5 milionu metrů krychlových, což představuje 9,27 procenta. Celorepublikový průměr je podle údajů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací 14,5 procenta.
Ostrava 7. července (ČTK) - Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) připravuje s brněnskou firmou Radeton pilotní projekt, který umožní vyhledávat satelitem skryté úniky vody ve vodárenské infrastruktuře Ostravska. Metoda je založena na satelitní analýze určené lokality za využití technologie japonského vesmírného programu JAXA. ČTK to sdělila mluvčí OVAK Radka Vanková. OVAK dodává vodu hlavně lidem v Ostravě.
"Družice monitoruje zemský povrch z výšky 628 kilometrů pomocí mikrovlnného paprsku. Technologie UTILIS pak data pomocí složitých vzorců přepočítá a zobrazí potenciální místa úniku vody ze sítě," uvedla Vanková. Systém je podle ní funkční za každého počasí a radarové odrazy pronikají podle typu povrchu do hloubky až tří metrů. Vytipovaná místa pak fyzicky prověří pracovníci OVAK.
"V současné době probíhá příprava podkladů pro snímkování a jednání s dodavatelem. V případě úspěšnosti celého projektu, včetně jeho finanční efektivity, bude zváženo pokrytí družicovým mappingem celé vodárenské sítě na Ostravsku v délce přes 1000 kilometrů," uvedl statutární ředitel OVAK Petr Konečný.
Firma uvedla, že ztráty vody v její potrubní síti loni dosáhly historického minima 1,5 milionu metrů krychlových, což představuje 9,27 procenta. Celorepublikový průměr je podle údajů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací 14,5 procenta. Pod ním se pohybují také Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), jejichž ztráty vody ve vodovodní síti činily loni i předloni 12,3 procenta.
Mluvčí SmVaK Marek Síbrt uvedl, že zásadní dopad na objem ztrát během transportu vody z úpraven přes vodojemy do domácností mají investice směřující do obnovy vodovodní sítě. SmVaK investovaly v letech 2000 až 2020 do výroby a distribuce pitné vody 5,5 miliardy korun. Podnik dodává vodu více než 730.000 obyvatel zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také části Olomouckého kraje a do pohraniční oblasti Polska.
"Snižování procenta ztrát vody v trubní síti je kromě investic do infrastruktury a dlouhodobé provozní činnosti, která začíná systematickým sledováním a vyhodnocováním stavu sítě až po včasné odstraňování zjištěných úniků, také výsledkem spuštění on-line aplikace Monitor úniků do ostrého provozu," uvedl ředitel vodovodů SmVaK Milan Koníř.
Monitor úniků je specializovaný software, který sbírá data a vyhodnocuje úniky pitné vody ve vodovodní síti. Firma jeho pilotní projekt spustila v roce 2018 a o rok později systém rozšířila. "Jen pro představu, v současné době je v monitoringu úniků 4600 kilometrů vodovodní sítě rozdělené do více než 800 distriktů s téměř 1300 senzory, které celkově poskytují 130.000 dat za jeden den," uvedl Koníř.