Ostravské Ollies dorty rostou, chce rozšiřovat výrobní zázemí
Společnost Ollies dorty, která se za 17 let existence vypracovala z panelákové kuchyně ve firmu se stovkou zaměstnanců a osmdesátimilionovým obratem, se chystá z Ostravy expandovat do Prahy.
Ostrava 24. února (ČTK) - Společnost Ollies dorty, která se za 17 let existence vypracovala z panelákové kuchyně ve firmu se stovkou zaměstnanců a osmdesátimilionovým obratem, se chystá z Ostravy expandovat do Prahy. V hlavním městě chce výrobce dortů a dalších sladkých pochutin otevřít pro začátek malou cukrárnu. Pokud se jí bude dařit, vybudovala by nejspíš někde poblíž metropole i výrobnu. ČTK to řekl jednatel rodinné firmy Jakub Gondek.
"Zatím si v Praze vybíráme místo. Máme tipy v Karlíně, Dejvicích, na Žižkově nebo Vinohradech. Nechceme cílit na turisty, ale na místní," řekl Gondek. Cukrárna by podle něj nabízela makronky, zmrzlinu a samozřejmě i dorty, jimiž se Gondkovi v Ostravě proslavili. "Základem je, aby tam fungoval i prodej s sebou, protože ten má větší potenciál. V našich ostravských pobočkách je poměr prodaných výrobků s sebou k těm snězeným na místě 60 ku 40. Když si vezmete domů dort, tak je to prostě více, než co sníte v cukrárně," vysvětlil.
Základy budoucí firmy Ollies se zrodily v říjnu 1999 v panelákové kuchyni Olgy (Oli) Gondkové, podle níž firma později dostala jméno. Rozhodla se majiteli jedné ostravské kavárny hořekujícímu nad tím, že nemůže nikde sehnat tiramisu, předvést, jaké tiramisu si dělají doma s manželem. Když se po prvním vzorku jen zaprášilo, přestože byl vzhledem k použití kvalitních surovin podstatně dražší než jakékoli tehdejší zákusky, začala Olga Gondková dělat dorty na zakázku. Jak objednávek a zájemců přibývalo, zaměstnala nejprve další členy rodiny a posléze i další lidi.
Zlomem pak bylo v roce 2009 otevření první vlastní cukrárny spojené s výrobnou v ostravské čtvrti Vítkovice, které Ollies dostalo do povědomí Ostravanů. V té době měla firma deset zaměstnanců. Nyní jich má sto, v Ostravě tři cukrárny a jednu v Olomouci, výrobna už je dávno v samostatné budově a podnik stále roste. Roční obrat se ze 100.000 korun vyšplhal na loňských zhruba 80 milionů.
Kromě objemu výroby Ollies, kteří se předloni stali moravskoslezskou Firmou roku a loni Rodinnou firmou roku, narostl i sortiment. V začátcích vyráběli Gondkovi deset dortů denně, nyní velkých dortů vyprodukují za den několik set. K tomu makronky, zmrzliny, sladké pečivo a další výrobky. "Máme nějakých 25 druhů dortů a už si říkáme, že to je moc a musíme ten sortiment trošku omezit. Je opravdu široký a někdy nám dělá problém ustát výkyvy, ne v každém období si lidé dávají to samé," řekl Gondek. Některé výrobky v cukrářství jsou sezonní záležitostí. "V zimě si lidé dávají více pečené věci, co vás zasytí, v létě zase hodně odlehčené, lehké, ovocné. Nejvíce jde v létě zmrzlina a makronky. Vyloženě sezonní výroba jsou o Vánocích vánoční štóly a v létě jahodové dorty. Ty děláme jenom z čerstvých jahod," popsal Gondek.
Na ovoce se v Ollies zaměřují, aby bylo ve výrobcích v té nejkvalitnější podobě. Zmražené jahody tak například nepoužívají, protože ztrácejí svou chuť. Na rozdíl od malin, které Gondkovi využívají celoročně, spotřebují jich za rok více než 18 tun. Malinový dort byl jedním z prvních v jejich nabídce a zůstává nadále jedním z nejoblíbenějších. "Množství malin, které potřebujeme, hodně stouplo, když jsme začali dělat zmrzlinu. Oblíbený je i malinový sorbet," řekl Gondek.
Suroviny pro své produkty se snaží co nejvíce brát od lokálních dodavatelů, ne u všeho to je ale možné. "Některé suroviny se tady nevyrábějí, ani neprodávají, takže musíme třeba až na Madagaskar pro vanilku, do Belgie pro čokoládu, maliny teď máme ze Srbska. Kontraktujeme některé suroviny i na rok dopředu, vybíráme si odrůdu i sklizeň," řekl. Nedávno firma opět rozšiřovala svou výrobnu a plánuje, že bude nabírat další zaměstnance, i z řad zdravotně postižených. "Máme plno plánů, jak si ještě zkvalitnit výrobu, vlastní cestou ji zefektivnit, a ještě dáme práci nějakému člověku," vysvětlil Gondek.