Ostravar letos investoval do modernizace pivovaru 23 miliónů korun, další investice chystá
Pivovar Ostravar uvedl v Ostravě do provozu rekonstruovanou kontrolní laboratoř, která nepřetržitě dohlíží na proces výroby piva. Rekonstrukce laboratoře byla poslední velkou letošní investicí.
Dvacet tři miliónů korun investoval v letošním roce pivovar Ostravar do modernizace svého provozu v centru města. Investiční aktivity ostravského pivovaru vyvrcholily listopadovým otevřením modernizované kontrolní laboratoře, v níž pivovarníci 24 hodin denně hlídají kvalitu uvařeného piva. Kontrolní laboratoř spolu s denními degustacemi pivovarníků tvoří kontrolní systém výroby piva.
Pivovar Ostravar patří k nejstarším dobře fungujícím podnikům na území města Ostravy. Loni uplynulo již 115 let od jeho založení. Pivovar Ostravar je součástí společnosti Pivovary Staropramen s.r.o., která je druhým největším producentem piva v České republice. Svým zákazníkům nabízí jedno z nejširších portfolií pivních značek. Společnost je také významným českým exportérem piva. V zahraničí nejoblíbenější značku z portfolia – Staropramen – mohou ochutnat spotřebitelé ve více než 35 zemích světa. Více informací najdete na www.pivovary-staropramen.cz.
Pivovar Ostravar je nejdéle fungujícím pivovarem na severní Moravě. Byl založen již v roce 1897 a během své dlouhé a bohaté historie prošel několika důležitými modernizacemi.
“Zatímco v minulém století byl pivovar vylepšován spíše skokově, od začátku nového tisíciletí dochází ke kontinuální modernizaci našeho pivovaru tak, abychom neustále dosahovali špičkové kvality našich piv,” říká ostravský vrchní sládek Roman Richter. Každoročně stojí dlouhodobý investiční program pivovar řádově desítky miliónů korun.
V letošním roce zvládl Ostravar provést modernizaci druhého oddělení spilky, revitalizaci ležáckých tanků, výměnu membránových filtrů, které jsou důležité při výrobě Velvetu a modernizaci dopravníků na stáčírně. Letošní investice završilo aktuální otevření modernizované kontrolní laboratoře.
“Naší největší letošní investicí byla jednoznačně rekonstrukce druhého oddělení spilky. Ta nás přišla na více než 6 miliónu korun,” říká vrchní sládek. Spilka je přitom pro Ostravar klíčovým místem. “Je to totiž místo, kde procesem kvašení vznikají jedinečné vlastnosti našeho piva,“ vysvětluje Roman Richter a upozorňuje na fakt, že Ostravar je v Česku jedním z posledních velkých pivovarů, který k vaření piva používá tradiční technologii varna-spilka-sklep. „I díky této technologii je chuťový výraz Ostravaru jedinečný a odlišný od konkurence.“
V Ostravaru otevřeli modernizovanou kontrolní laboratoř střežící kvalitu piva 24 hodin denně
Pivovar Ostravar v listopadu dokončil poslední velkou investici letošního roku – rekonstrukci kontrolní laboratoře, která 24 hodin denně dohlíží na všechny fáze procesu výroby piva a spolu s denními degustacemi zkušených pivovarníků tvoří kontrolní systém výroby piva. Celkem letos Ostravar investoval do modernizace pivovaru 23 miliónů korun.
„Na konci devatenáctého století se v Česku začalo s tzv. parametrizaci piva. To znamená, že každá značka měla a má svůj vlastní analytický popis,“ vysvětluje vrchní sládek pivovaru Ostravar Roman Richter. Základními sledovanými parametry v pivovarnictví jsou stupňovitost, alkohol, barva, čirost a pH. „Zatímco, kdysi stanovení všech uvedených hodnot zabralo celé hodiny, dnes máme díky moderní laboratorní technice výsledky každého měření k dispozici během několika minut,“ říká Roman Richter.
Prováděná měření jsou přitom pro každého sládka důležitá proto, že má dokonalou zpětnou vazbu o své práci a má výrobu piva neustále pod kontrolou. V každé chvíli si tak může být jistý, že na konci celého procesu dostane spotřebitel kvalitní pivo.
Podle Romana Richtera se frekvence měření kontroly kvality piva neustále zvyšuje. „Naše kontrolní laboratoř nyní pracuje permanentně na 3 směny. Denně provede okolo 50 druhů rozborů a v budoucnu bude tato četnost ještě vyšší. Proto jsme po letošní hlavní sezóně přistoupili k modernizaci prostor. Provedli jsme stavební rekonstrukce v hodnotě dvou miliónů korun. Rekonstrukce byla provedena s výhledem na další rozšiřování vybavení. Příští rok plánujeme pořídit další nové přístroje,“ prozrazuje vrchní sládek. „Nejdražší přístroje stojí milión a více. Když k tomu připočtete další provozní náklady , jedná se o vysoké částky. Jsou to však velmi dobře investované peníze. Naši spotřebitelé od nás očekávají v každém okamžiku vysoký standard kvality, proto jsou pro nás analytická měření tak důležitá,“ míní vrchní sládek.
Zajímavostí je, že každá značka má své vlastní analytické parametry. „Tak jako má každý člověk jinou DNA, tak má každá naše značka jiné parametry. Proto se každá značka testuje trochu jinak. Nejnáročnější je v tomto ohledu Velvet, který má unikátní recepturu vyvolávající lavinový efekt,“ prozrazuje Lucie Hejdová, manažerka kvality pivovaru Ostravar
Než se půllitr Ostravaru Premia, Nefiltru nebo Velvetu dostane k zákazníkovi, absolvuje desítky kontrolních měření. V laboratořích se verifikuje správnost všech důležitých parametrů, tzn. kontroluje se zde kvalita sladu, rozbor vody, vitalita kvasnic i kvalita piva ve všech fázích výroby.
Analytická kontrolní měření v laboratoři přitom doplňují neméně důležitý senzorický systém kontroly piva, kterým jsou denní degustace. Vybraný tým z řad pivovarníků v čele s vrchním sládkem posuzuje kvalitu surovin, meziproduktů, kterým je například sladina, či finálních piv pomocí vlastních smyslových vjemů. Profesionální degustátor přitom musí projít speciálním tréninkem a zkouškami na rozpoznání vůní a chutí.
„Kombinace obou způsobů kontroly, to znamená denních degustací a analytických kontrolních měření v laboratoři, nám pomáhá zabezpečit, že spotřebitel dostane Ostravar vždy ve vysoké kvalitě, dodává závěrem Roman Richter, vrchní sládek pivovaru Ostravar.
Pavel Barvík , manažer vnějších vztahů a tiskový mluvčí , Pivovary Staropramen s.r.o.