Obliba plísňových sýrů v ČR roste, Jihočeská niva je mlékárenským výrobkem roku
V Česku roste obliba plísňových sýrů, na celkové spotřebě už mají podíl zhruba osm procent. ČTK to řekl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. Potvrzují to podle něj i výsledky soutěže o mlékárenský výrobek roku.
Praha 31. května (ČTK) - Cenu absolutního vítěze i za novinku roku letos obdržely Jihočeské nivy z produkce Madety. Ocenění včera v Praze předal Kopáček spolu s náměstkem ministra zemědělství Miroslavem Skřivánkem a prezidentkou Potravinářské komory Danou Večeřovou. "Češi mají rádi sýry, spotřebují ročně 19 kilogramů na osobu za rok," řekl Kopáček. Obliba plísňových sýrů podle něj roste v celé Evropě.
Cenu absolutního vítěze a novinky roku mezi mlékárenskými výrobky letos získala Madeta za Jihočeskou nivu. Jednalo se o premium variantu se 70 procenty tuku a o variantu, která obsahuje pouze 30 procent tuku. Podle Kopáčka i Večeřové to odráží aktuální trendy ve spotřebě, kdy si lidé na jednu stranu rádi dopřejí, ale mají zájem také o vyváženou stravu.
Stejné trendy pozoruje i společnost Lactalis, která vlastní mlékárny v Klatovech a Kuníně. Kategorie dezertů u nich tvoří zhruba 18 procent spotřeby na trhu mléčných výrobků a produkty se zdravotním benefitem tvoří téměř polovinu spotřeby.
Podle Kopáčka jsou v Česku aktuálně tři výrobci plísňových sýrů. Kromě Madety jsou to Sýrárna Dolní Přím na Královéhradecku, která za rok vyprodukuje až 1200 tun plísňového sýru, a mlékárna z Otinovsi na Prostějovsku. Madeta je podle něj jediná mlékárna na světě, která dokázala vyrobit modrý sýr téměř bez tuku. Běžně má niva obsah tuku 50 až 60 procent, řekl.
Večeřová na předávání cen ocenila kvalitu českých mlékárenských výrobků. "Ale abychom se mohli posouvat dál a přinášet další inovativní výrobky, je potřeba investovat. A v tom bohužel stát nepomáhá, protože podporuje jen produkci mléka, a už nepodporuje jeho zpracování," řekla.
Až 30 procent vyprodukovaného mléka se podle ní vyveze z Česka do zahraničí a následně se dovezou zpracované výrobky. Z informací svazu vyplývá, že celkový vývoz syrového mléka dosáhl loni 722,5 milionu litru, což je skoro čtvrtina české výroby.
Madeta kromě ceny za absolutního vítěze a novinku roku zvítězila také v kategorii polotvrdých sýrů. Dvě ceny v soutěži o mlékárenský výrobek roku obdržela Mlékárna Olešnice, v kategorii konzumních smetan zvítězila Mlékárna Pragolaktos a ve dvou kategoriích vyhrál také výrobce sýrařských a mlékárenských specialit Savencia. Mimo jiné obdržel i cenu za nejlepší českou sýrovou etiketu za rok 2023 od Klubu sběratelů kuriozit. Kategorií bylo celkem 13.
Výrobky v soutěži hodnotí odborná komise, posuzuje celkovou kvalitu přihlášených vzorků, obchodní rozšířenost na trhu, marketingové aktivity směřované na podporu prodeje a správnost označování výrobků podle platné potravinové legislativy. U novinky roku posuzuje komise i míru inovace ve výrobě, ekologičnost obalu, přínos udržitelnosti nebo zda je výrobek určený pro specifickou cílovou skupinu.
Do 21. ročníku soutěže, kterou svaz pořádá, se letos zapojilo 24 průmyslových mlékáren, přihlásily celkem 72 výrobků.