O podporu za škody způsobené mrazy požádalo fond 630 ovocnářů a družstev
O podporu za škody způsobené letošními jarními mrazy požádalo zemědělský fond 630 ovocnářů a zemědělských družstev, z toho více než polovina nahlásila poškození na jabloních, 275 pěstitelů nahlásilo škody na švestkách. ČTK to řekla Kateřina Adamcová, ředitelka Sekce projektových opatření Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). K vyplacení podpory musí žadatelé splnit podmínky a fond následně zkontroluje škody na zasaženém místě. K 2. červenci ověřil SZIF přes 500 žadatelů.
Praha 3. července (ČTK) - Zemědělský fond dříve uvedl, že s vyplacením peněz počítá na konci srpna a v září, přesné podmínky a termíny vyplácení ale zatím nemá. Fond i ministerstvo zemědělství čekají na odpověď od Evropské komise, kterou ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) požádal o příspěvek 100 milionů eur (zhruba 2,5 miliardy korun) na podporu pěstitelů, jejichž produkci letos poškodily silné mrazy. Mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý ČTK sdělil, že informace o podpoře by měla EK zveřejnit pravděpodobně 9. července.
Podle odhadu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) k 15. červnu klesne letos úroda ovoce v ČR kvůli silným jarním mrazům v porovnání s pětiletým průměrem o 77 procent na 31.430 tun ze 138.963 tun. V meziročním porovnání se čeká pokles o 74 procent z loňských 121.946 tun. Ztráty ovocnářů na tržbách z úrody, kterou zničily mrazy, budou kolem 1,3 miliardy korun.
Předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík uvedl, že nejkritičtější období nastane pro ovocnáře od ledna příštího roku, protože jim budou chybět tržby za jablka, která jsou hlavním ovocným druhem.
Peníze na podporu ovocnářů je připravena uvolnit také vláda. Konkrétní částku ale zatím nedohodla, její výše se bude odvíjet od množství peněz poskytnutých Evropskou komisí, která podle Bílého určí také to, v jaké výši může být národní spolufinancování.
Ministr Výborný dříve také uvedl, že prioritu při vyplácení podpor budou mít pěstitelé, u kterých škody přesahují 50 procent, a zaměří se především na ovocnáře. Zvýhodnění budou ovocnáři, kteří mají sjednané pojištění.
Zatím nejhorší sklizeň ovoce v historii České republiky byla v roce 2011, kdy činila 101.249 tun. Škody z mrazů ovocnáři utrpěli i v letech 2019, 2017 a 2016.