O Mělnický křen je zájem, s roční sklizní 150 tun pokrývá třetinu prodeje v ČR
V Hostíně pěstují též chřest, jeho sklizeň letos dosáhla 210 tun. Kvůli výkyvům počasí byla meziročně nižší.
Hostín u Vojkovic (Mělnicko ) 4. listopadu (ČTK) - O Mělnický křen, který pěstuje společnost Český chřest v okolí Hostína u Vojkovic, je zájem, s roční sklizní dosahující 150 tun pokrývá zhruba třetinu tuzemského prodeje. V Česku se ročně v obchodní síti prodá kolem 400 tun křenu. Rozdíl pokrývá hlavně křen dovážený z Maďarska. Cílem farmářů je v Hostíně nejen křen pěstovat, ale začít ho i zpracovávat, což zvýší využití vypěstovaných rostlin. Novinářům to při dnešním zahájení druhé sklizně křenu řekl zakladatel společnosti Český chřest a značky Mělnický křen Jiří Šafář.
Mělnický křen společnost letos sklízí ze zhruba 25 hektarů. "Celková spotřeba křenu v Čechách včetně zpracovaného je 700 až 1000 tun," uvedl Šafář. V nejbližších letech chce proto spustit i zpracování rostlin, které jinak nyní musí zlikvidovat, protože jsou třeba příliš rozvětvené, a tedy pro běžný prodej nevhodné. V nejbližší době spustí i provoz nových skladovacích prostor.
Navýšení zisků zemědělců umožňuje právě zkrácení produkčního řetězce. Ministerstvo zemědělství letos vypsalo dotační výzvy zaměřené například na zemědělské investice na technologie včetně zpracování. Podpora míří i zemědělským podnikatelům, kteří budují prostory k uskladnění, což umožňuje průběžné dodávání produktů do obchodů během roku a nejen těsně po sklizni. "To je ten ideál, pak se samozřejmě i ekonomika počítá úplně jinak," řekl dnes ČTK ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) .
Křen na pole v okolí Hostína se vrátil po více než 30 letech. Od první myšlenky po loňskou první sklizeň v Hostíně uplynulo pět let. Předsedkyně Zelinářské unie Čech a Moravy Monika Nebeská dnes v Hostíně zdůraznila, že společnost Český chřest je příkladem toho, jak je možné inovativně propojovat pěstování a současně propojovat tradice a ctít půdu, na které produkty pěstují.
Maďarsko odle Šafáře ročně produkuje 14.000 tun křenu, proto působí na řadě evropských trhů. Cena Mělnického křenu se od maďarského neliší, zásadním rozdílem je ale výraznější chuť. Mělnický křen by podle Šafáře mohl právě díky tomu mířit třeba do Německa. "Překvapila nás poptávka," popsal farmář.