Nové unijní nařízení zpřísňuje dovoz medu, podle svazu pomůže českým včelařům
Nové unijní nařízení, které od pátku 29. listopadu zpřísnilo podmínky pro dovoz medu, podle svazu včelařů přispěje k rozvoji českého včelařství, ochraně domácí produkce a podpoří transparentnost na trhu s medem. ČTK to dnes řekl tajemník Českého svazu včelařů František Krejčí. Hlavní přínos nařízení bude podle něj v důslednějším označování původu medu, což umožní lépe rozlišit kvalitní český med od levnějších dovozů. Krejčí nevyloučil pozitivní dopad na cenu medu.
Praha 1. prosince (ČTK) - Krejčí uvedl, pro české včelaře představuje nařízení příležitost ke zlepšení ekonomické situace, protože dlouhodobě čelí silné konkurenci z dovozu, zejména ze třetích zemí, kde mohou být výrobní náklady výrazně nižší. "Zpřísnění pravidel může pomoci vytvořit férovější podmínky na trhu a přispět k vyšší poptávce po českém medu, který je známý svou kvalitou a zdravotními benefity," řekl.
Od pátku bude muset být každá zásilka medu určená do EU od výrobce schváleného Evropskou komisí. Nová pravidla také určují, aby firma, která med vyrábí, byla na seznamu v počítačovém systému k hlášení přemísťování veterinárního zboží mezi členskými státy TRACES.
Změny podmínek dovozu ze třetích zemí podle Státní veterinární správy vyvolaly výsledky koordinované akce EU, které ukázaly, že významné procento dováženého medu je falšované.
Podle svazu by nařízení mohlo mít pozitivní vliv i na cenu medu, protože spotřebitelé budou lépe informováni o původu a kvalitě, což by mohlo zvýšit zájem o lokální produkty. "Na druhou stranu je důležité sledovat, zda zpřísnění pravidel nebude mít nepředvídatelné dopady na dostupnost medu na trhu, a tím na jeho cenu," podotkl Krejčí.
Zpřísnění podmínek vítají také prodejci a včelaři, které ČTK oslovila. Například Viktor Špaček ze společnosti Medokomerc uvedl, že na českém trhu je mnoho prodejců, kteří nabízí medy s nepravou zemí původu. Za označením "EU a mimo EU" se podle něj často skrývají medy z Asie, které bývají pochybné kvality, což by mělo nařízení změnit.
Za první polovinu letošního roku činil dovoz přírodního medu podle Českého statistického úřadu 4,6 milionu kilogramů, za celý rok 2023 to bylo 3,8 milionu kilogramů. Nejvíce se letos v prvním pololetí dovezlo z Ukrajiny, a to přes 2,9 milionu kilogramů. Víc než 194.000 kilogramů se dovezlo z Moldávie a 122.000 kilogramů z Chile.
Problém s falšováním medu řeší také spoluzakladatel Včelařství Domovina Josef Kölbl, který tvrdí, že podvody jsou čím dál sofistikovanější. "Dříve to byly známé přísady jako je přimíchávání sirupů, dnes bohužel ani v laboratorních podmínkách není občas možné zjistit, že jde o falešný med," uvedl.
Zpřísnění pravidel Kölbl vítá, protože učiní trh transparentnější, reálné dopady ale budou patrné až s odstupem času, tvrdí. Zákazníkům doporučuje, aby med nakupovali u ověřeného prodejce či lokálního včelaře a neřídili se pouze cenou. "Tekutý med ze supermarketu je téměř vždy naředěný či tepelně zpracovaný, což samozřejmě znehodnocuje jeho prospěšné látky," dodal.