Nejúspěšnějším minipivovarem v soutěži svazu je Urban z Třebíče
Nejúspěšnějším z více než devíti desítek minipivovarů se v letošním osmém ročníku degustační soutěže Jarní cena českých sládků stal Podklášterní pivovar Urban z Třebíče. Získal celkem dvě zlaté a jednu bronzovou medaili.
Praha 23. března (ČTK) - Nejúspěšnějším z více než devíti desítek minipivovarů se v letošním osmém ročníku degustační soutěže Jarní cena českých sládků stal Podklášterní pivovar Urban z Třebíče. Získal celkem dvě zlaté a jednu bronzovou medaili. ČTK o tom informoval Českomoravský svaz minipivovarů, který soutěž pořádá.
Porotci v letošním roce degustovali celkem 309 piv od 93 pivovarů. Co do počtu vzorků jde podle pořadatelů o druhou největší degustační soutěž pivovarů v Česku. Soutěž je určena pro minipivovary, výzkumné a školní pivovary. Soutěží se ve 12 kategoriích. Piva hodnotilo více než 50 degustátorů. "Jarní cena českých sládků je největší a nejprofesionálnější soutěž jen pro minipivovary, které jsou nejdynamičtější částí pivovarského průmyslu (rostou tempem 20 procent ročně)," uvedl prezident svazu Jan Šuráň.
Minipivovarů v Česku v posledních retech velmi rychle přibývá. V polovině března jich bylo 215, za poslední tři roky se jejich počít více než zdvojnásobil. Šuráň odhaduje, že do konce roku 2015 by v zemi mohlo být až 350 minipivovarů. Přestože malých pivovarů je proti velkým zhruba čtyřikrát více, odhaduje jejich podíl na celkové domácí výrobě piva v loňském roce na jedno procento.
Minipivovary, které nemohou velkým výrobcům konkurovat z hlediska množství vyrobeného piva a ceny, se snaží své zákazníky lákat na jiné pivo, než je v Česku i celosvětově nejrozšířenější ležák. Díky malým vyráběným objemům mohou více experimentovat a vařit různé pivní speciály, což také dělají.