Nejlepší sedlák Jan Hořák z Rýmařova má odchovnu býků i bourárnu
Jediná odchovna plemenných býků v Moravskoslezském kraji se nachází na zemědělské farmě Jana Hořáka v Janovicích, místní části Rýmařova na Bruntálsku.
Rýmařov (Bruntálsko) 4. září (ČTK) - Jediná odchovna plemenných býků v Moravskoslezském kraji se nachází na zemědělské farmě Jana Hořáka v Janovicích, místní části Rýmařova na Bruntálsku. Farma, která se zaměřuje na chov skotu masných plemen, má i vlastní bourárnu. Farma má status ekologického zemědělství, jemuž se věnuje už od roku 1995, a Jan Hořák obdržel ocenění Nejlepší sedlák Pro-bio Svazu ekologických zemědělců za rok 2018.
Janovická farma se orientuje zejména na produkci hovězího v biokvalitě a odchov plemenných býků plemen aberdeen angus, masný simentál, hereford a charolais. "Masný skot zde chovají přímo na pastvě v perfektních podmínkách a jejich biosteaky musí ocenit každý milovník masa," uvedla manažerka svazu Kateřina Urbánková.
Ocenění se uděluje za dlouhodobou činnost. Farma Jan Hořák vznikla roku 1993 vyčleněním ze Státního statku Rýmařov. V současné době má 17 zaměstnanců, kteří hospodaří na výměře zhruba 1100 hektarů, které zčásti vlastní a zčásti si najímá. Orné půdy je jen 89 hektarů a farma ji využívá k pěstování obilovin a krmiv pro vlastní potřebu.
Sedlák Hořák řekl ČTK, že základní stádo tvoří 350 krav. V odchovně odchová ročně do 60 býků, z nichž okolo 50 je vlastních a zbytek farma odchovává smluvně klientům. Kromě vlastní bourárny má i pojízdnou prodejnu, se kterou objíždí farmářské trhy v širokém okolí - například v Olomouci, Opavě, Šternberku nebo Ostravě. "Prodáváme jenom vyzrálé hovězí biomaso. Za šest let jsme prodali přes 35.200 kilogramů. V loňském roce jsme v bourárně porazili zhruba 100 kusů," řekl Hořák.
Téměř veškeré dění ve firmě se zaměřuje na chov skotu - opravy a výstavba stájí, vybavení technikou. "Chce to vydržet v nasazeném tempu. Všichni lidi musí umět všechno. Práce je celý rok, v každém období je co dělat a maká se 365 dní," řekl farmář.
Urbánková uvedla, že se lidé často domnívají, že se ekologické zemědělství týká pouze malých rodinných farem a je jen o zrní. "Existují ale také velké podniky příkladně hospodařící na stovkách hektarů, často ve vyšších nadmořských výškách, s chovem skotu a produkcí biomasa, které jsou významné nejen pro celý sektor ekologického zemědělství, ale i z hlediska regionu, kde patří mimo jiné mezi důležité zaměstnavatele, ale i hospodáře v krajině," uvedla Urbánková.
V Česku se loni vyrobilo 67.714 tun hovězího a telecího masa, meziročně skoro o šest procent méně. V režimu ekologického zemědělství se v zemi chová 17 procent skotu, ekologicky obhospodařovaná půda je na 12,37 procenta celkového zemědělského půdního fondu. V Moravskoslezském kraji je ekologicky obhospodařováno více než 54.500 hektarů půdy, což je téměř 20 procent veškeré zemědělské půdy. Převažují na nich ekologické pastviny s chovem krav, ovcí, koz a koní.