Na Salimě se letos představí více firem i zemí než předloni
Na mezinárodních veletrzích Salima se letos představí 786 vystavovatelů, o 15 procent více než na předchozím ročníku před dvěma lety. Akce se uskuteční na brněnském výstavišti od příštího úterý do pátku.
Praha 19. února (ČTK) - Na mezinárodních veletrzích Salima se letos představí 786 vystavovatelů, o 15 procent více než na předchozím ročníku před dvěma lety. Vyšší než v roce 2012 má být letos i počet prezentujících se zemí. Akce se uskuteční na brněnském výstavišti od příštího úterý do pátku. Souběžně se na výstavišti budou konat také veletrhy obalových a tiskových technologií Embax a PRINTexpo. Na tiskové konferenci to dnes uvedli organizátoři výstav. Partnerskou zemí veletrhů bude letos Polsko.
"V porovnání s minulými ročníky narostl počet vystavovatelů o 15 procent," uvedla ředitelka potravinářských veletrhů Věra Menšíková. O deset procent na 440 má vzrůst také množství zastoupených značek. Prezentovat se v Brně bude 34 zemí, o osm více než před dvěma roky. Poprvé se na veletrzích představí Kazachstán, Maroko a Vietnam. Samostatnou prezentaci bude na výstavišti mít Evropská unie. Celková pavilonová plocha dosáhne téměř 27.000 metrů čtverečních.
Podle Menšíkové cena nájmu výstavní plochy zůstala letos na stejné úrovni jako loni. Při dřívějším zaplacení mohli však vystavovatelé ušetřit. Základní vstupné pro odborné návštěvníky platné na všechny tři dny veletrhu stojí 500 korun, zlevněné vstupné při předregistraci na internetu stojí polovinu. Odpolední vstup od 13:00 vyjde na 50 korun. Poslední den akce zaplatí široká veřejnost za vstup také 50 Kč.
I letos Salimu tradičně doplní souběžný vinařský veletrh Vinex. Součástí je také veletrh mlynářství, pekařství a cukrářství MBK a veletrh zařízení pro obchod, hotely a veřejné stravování Inteco. Doplní je přehlídky obalů a tiskových technologií Embax a PRINTexpo. Mezi vystavovateli na potravinářských veletrzích budou letos méně než před dvěma lety převládat výrobci a prodejci potravinářských strojů a technologií nad výrobci potravin v poměru 60:40 procentům, v roce 2012 byl poměr 70:30. "Jenom těch firem, které předvedou produkty s oceněním Klasa nebo Regionální potravina najdete na veletrhu téměř tři stovky," podotkla Menšíková. Je to podle ní dobrý signál o tom, že lidé se začali více zajímat o to co jedí a kupují.
V obou křídlech historického pavilonu A se představí především výrobci potravin a nápojů. Prezentovat se zde bude například také Asociace hotelů a restaurací ČR, která připraví kuchařskou exhibici. Každý den se v jejím rámci proti sobě postaví vždy tři restaurace, které budou nabízet ochutnávkové menu regionálního původu. Pavilon V bude patřit veškerým potravinářským technologiím, ale také veletrhům Inteco a MBK. Návštěvnost potravinářských veletrhů Salima a veletrhu obalových technologií Embax v Brně v předchozích ročnících klesala. Na předloňský 28. ročník přišlo 25.000 lidí, což bylo o 7000 méně než při minulém ročníku a o 15.000 méně než před šesti lety.
Podle polské velvyslankyně v České republice Grazyny Bernatowiczové se v Brně představí 36 polských firem, hlavně zpracovatelů masa, mléka a ovoce a 22 dalších expozic. Přicestovat by měl také polský ministr zemědělství a regionálního rozvoje Stanislaw Kalemba. Ten by měl v moravské metropoli jednat ze svým českým protějškem Marianem Jurečkou. Polsko je významným dovozcem potravin do Česka. Kvůli kvalitě svých výrobků čelilo v nedávné minulosti zejména od některých českých politiků, ale také potravinářů a zemědělců, kritice. Poláci koncem loňského srpna spustili kampaň, jejíž pomocí chtějí pověst svých výrobků zlepšit. Výrazněji se v jejím rámci prezentovali například na loňském agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích.
Salima letos slaví své 40 narozeniny, první ročník byl zahájen 25.února, v posledních letech se veletrh koná každé dva roky.