MŽP předloží vládě zákon o obalech, který má zavést zálohování PET lahví
Novelu zákona o obalech, která má zavést zálohový systém na plastové PET lahve a kovové plechovky, předloží ministerstvo životního prostředí ve středu na jednání vládě. Cílem má být zvýšení míry recyklace a omezení množství odpadu v přírodě. Návrh rovněž zahrnuje povinnosti týkající se reklamních letáků. Chce zavést recyklační poplatek pro jejich výrobce, a omezit tak plošnou distribuci těm, kteří o reklamní letáky zájem nemají.
Praha 7. října (ČTK) - Úprava je součástí dlouhodobé snahy o naplnění cílů Evropské unie v odpadovém hospodářství a cirkulární ekonomice. Unijní směrnice požaduje, aby do roku 2029 bylo zpětně odebráno minimálně 90 procent hmotnosti plastových nápojových lahví. V případě, že Česká republika těchto cílů nedosáhne, bude povinna zavést zálohový systém. V současné době se Česko pohybuje pod touto hranicí, a to jak u plastových lahví, tak u kovových plechovek.
Podle údajů ministerstva se každý rok na trh dostává zhruba 18 miliard kusů PET lahví a osm miliard plechovek. Značné množství těchto obalů končí mimo tříděný odpad, například u PET lahví jde o každou pátou lahev. U plechovek je situace horší, tři ze čtyř plechovek nejsou tříděny správně, uvedl úřad.
Ministerstvo míní, že zálohový systém výrazně zvýší kvalitu recyklace a pomůže zlepšit využití těchto recyklovaných materiálů. Díky tomu bude možné je opětovně použít, a tím předejít takzvanému downcyclingu, kdy se postupně snižuje kvalita materiálu. Zákon je podle ministerstva navržen tak, aby nenarušil současný systém třídění odpadu, ale spíše jej doplnil a inovoval.
Navrhovaný zálohový systém chce zároveň lidi motivovat finanční odměnou. Pro zvýšení míry zpětného odběru je tento mechanismus podle ministerstva klíčový. Z dostupných analýz vyplývá, že stávající systém třídění odpadů dosahuje svých limitů, uvedl úřad. Bez zavedení peněžní motivace by podle něj bylo obtížné dosáhnout stanovených cílů EU pro zpětný odběr plastových lahví a plechovek.
Novela vyvolala diskusi mezi zainteresovanými stranami, od ministerstev po podnikatelské svazy a zástupce krajů. V meziresortním připomínkovém řízení bylo přes 700 připomínek. Kromě technických záležitostí se mnohé týkaly samotného principu zálohování.
Například ministerstvo průmyslu a obchodu a několik krajů vyjádřily obavy o ekonomické dopady na podnikatele a obce. Kritici argumentují tím, že zavedení povinného zálohového systému zvýší náklady a bude komplikovat stávající systém třídění odpadu.
Zavedení zálohového systému je podle ministerstva životního prostředí nutné pro splnění evropských cílů a pro přechod k cirkulární ekonomice. Bez této změny hrozí, že Česko nebude schopné splnit své závazky vůči EU a může čelit sankcím. Ministerstvo uvedlo, že bude nadále jednat s kritiky návrhu a zohlední relevantní připomínky tam, kde to bude možné.