MZe otevírá diskusi o značení rostlinných výrobků, chce chránit názvy masných výrobků
Ministerstvo zemědělství (MZe) chce ochránit tradičně používané názvy masných výrobků, otevřelo proto se zástupci potravinářského průmyslu diskusi o označování rostlinných alternativ.
Praha 18. července (ČTK) - Organizace ProVeg a Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR) se obávají toho, že upravení způsobu označování negativně ovlivní menší české výrobce a mohlo by jejich produkty zdražit. Napsali proto otevřený dopis ministru zemědělství Marku Výbornému (KDU-ČSL), ve kterém vyjadřují nesouhlas s vytvořením nových názvů pro rostlinné alternativy masa. Mze v reakci ČTK napsalo, že dopis neobsahuje kompletní informace a označilo ho za neseriózní přístup.
"Úpravy povedou pouze k matení spotřebitele, výsledkem budou nesrozumitelné názvy typu sójová tyčinka s drůbeží příchutí namísto veganského párku, což negativně dopadne až na 23 procent zákazníků, kteří již nyní rostlinné alternativy masa nakupují," uvedla za SOCR Romana Nýdrle.
Svaz a organizace v dopise tvrdí, že Výborného úřad připravuje novelizaci vyhlášky, která zakazuje používat masná označení, jako například sójový párek či rostlinný řízek. Změny by podle Nýdrle zvýšily převážně menším výrobcům náklady na úpravu obalů a také snížily konkurenceschopnost na mezinárodním trhu, protože by šlo o dodatečné omezení nad rámec evropské legislativy v označování potravin.
Ministerstvo v reakci upozornilo na to, že jde pouze o pracovní návrhy textů, které mají otevřít diskusi s výrobci rostlinných i živočišných potravin o změně v označování. "Nejde o zahájení oficiálního legislativního procesu," napsalo tiskové oddělení ministerstva. Otevřený dopis podle Mze neobsahuje kompletní informace, což považuje za velmi neseriózní přístup, protože uvádí veřejnost v omyl.
Resort navrhuje k diskusi obecný zákaz použití názvů vybraných masných výrobků. Při označení potravin rostlinného původu by tak výrobci nesměli používat například šunka, slanina, kýta nebo krkovice. Současně ale MZe umožňuje označovat rostlinné alternativy názvy živočišných výrobků za použití slova "alternativa" nebo "s příchutí". Přesné označení nepovažuje ministerstvo za diskriminaci, zákazníci budou mít naopak jasné informace o charakteru i složení potravin, doplnilo MZe.
ProVeg i SOCR ČR nicméně chtějí zachovat možnost stejného pojmenování jako masných výrobků, protože usnadňuje určit způsob používání a přípravy rostlinných výrobků v kuchyni. Označení jsou navíc známá a ustálená, doplnily organizace.
Z průzkumu z roku 2022 společnosti FMCG Gurus pro organizaci ProVeg Česko, která usiluje o nahrazení živočišných potravin rostlinnými a kultivovanými alternativami vyplývá, že 14 procent lidí v ČR maso nejí vůbec, jejich počet oproti roku 2020 stoupl více než dvojnásobně. Zvýšil se také počet lidí, kteří konzumují maso jen občas, v roce 2022 to bylo 27 procent, tedy o dvě procenta více. Průzkumu se zúčastnilo 1000 lidí.