Mrazírenští prodejci v Ústeckém kraji investují do automatizovaných skladů
Někteří prodejci mražených jídel v Ústeckém kraji chtějí letos investovat do elektromobilů a automatizace skladů. Za největší změnu od založení svých firem v 90. letech považují nástup chladírenských aut a vliv internetu, kde se mohou propagovat.
Ústí nad Labem 8. března (ČTK) - Někteří prodejci mražených jídel v Ústeckém kraji chtějí letos investovat do elektromobilů a automatizace skladů. Za největší změnu od založení svých firem v 90. letech považují nástup chladírenských aut a vliv internetu, kde se mohou propagovat. Podle firem, které oslovila ČTK, se nejvíce prodávají mražené ryby a polotovary. Od prvního prodeje mražených potravin dnes uplyne 90 let.
Velkoobchodní dodavatel masa, masných výrobků a mražených potravin se sídlem v Neštědicích na Ústecku Mart-in hodnotí jako největší posun od svých začátků v roce 1998 chladírenská auta. "Už se zboží všude vozí v chladírenských autech a nedochází k porušování teplotního řetězce při dopravě a skladování," řekla ČTK asistentka jednatele Michaela Plíšková.
Firma rozváží po Ústeckém a Libereckém kraji mražené maso, zeleninu, ovoce nebo zmrzlinu. "Začínal jsem s prodejem mražených ryb a hranolek, které jsem skladoval v mrazicím kontejneru od majitele Nowaca," uvedl jednatel firmy Martin Špitálník. Lidé podle zástupců firmy nemají moc velký zájem o mraženou drůbež. "Prodává se více čerstvá," dodala Plíšková. Podle ní ale narůstá zájem o polotovary. Společnost má 26 zaměstnanců a 15 chladírenských vozidel. Dodavatele má jak v České republice, tak po Evropě. Letos chce podle Plíškové investovat do elektromobilů.
Litoměřická firma Citus se věnuje dovozu a prodeji mražených a chlazených výrobků, jako jsou ryby, zvěřina, drůbež nebo hranolky. Na trhu působí od roku 1994 a zboží rozváží po celé republice s výjimkou jihu Moravy a Čech. Od svých začátků hodnotí jako velkou změnu vliv internetu, řekl ČTK jednatel Miroslav Balšánek.
Podle Balšánka se dobře prodávají kvalitní ryby a mražené polotovary. "Zejména je zájem o české smažené kuřecí řízky," doplnil. Tržby firmy se pohybují v rozmezí od 135 do 140 milionů korun ročně. Letošní investice půjdou do vozidel na rozvoz a automatizace skladů. Pro firmu pracuje 32 lidí, potraviny rozváží devíti auty. Dodavatelem je ze 40 procent Česká republika, zbytek tvoří Nizozemsko, Belgie, Španělsko a Německo.
Poprvé si mohli lidé zmražené potraviny koupit 6. března 1930 ve Springfieldu v americkém státě Massachusetts. Za novinkou tehdy stál Clarence Birdseye, nadšený přírodovědec, který zmrazování potravin poznal během pobytu na dalekém severu.