Moštárně v Hostětíně se daří, loni obnovila zpracovatelskou technologii
Moštárna v Hostětíně na Uherskohradišťsku, která zpracovává zejména bio jablka a specializuje se na výrobu bio nápojů, má za sebou vydařený rok. Letos zpracovala zhruba 270 tun jablek, oproti loňsku o 120 tun více. Moštárna vykupuje v drtivé většině jablka od ekologických
Moštárna v Hostětíně na Uherskohradišťsku, která zpracovává zejména bio jablka a specializuje se na výrobu bio nápojů, má za sebou vydařený rok. Letos zpracovala zhruba 270 tun jablek, oproti loňsku o 120 tun více. Moštárna vykupuje v drtivé většině jablka od ekologických zemědělců z Bílých Karpat. Chceme si především udržet regionální původ, řekl ČTK jednatel moštárny Radim Machů.
Hostětínská moštárna začala vznikat v 90. letech minulého století, první jablka se v ní lisovala na podzim 2000. Průměrně zpracovává kolem 200 tun zejména bio jablek ročně, loni jich přitom bylo necelých 150 tun. Převážná část vykupovaných jablek pochází od pěstitelů z okruhu asi kolem 20 kilometrů od Hostětína. Podle Machů jsou to plody stromů, které reprezentují staré ovocné odrůdy pro tuto oblast typické, například jaderničku moravskou.
Letos začala v Hostětíně sezona dříve než v minulých letech. "Zpravidla začínáme okolo poloviny září, letos to bylo vlivem sucha už v posledních srpnových dnech. Museli jsme pěstitele brzdit, aby nám vozili jablka, která potřebujeme, to znamená zralá a bez hniloby a jakýchkoliv nečistot," řekl Machů. Moštárna skončila před několika dny, kdy už pouze zpracovávala jablka pro drobné pěstitele.
Podle Machů hostětínská moštárna ročně utrží kolem pěti milionů korun, tržby se meziročně výrazně nemění. Loni moštárna obnovila zpracovatelskou technologii, z původního, z Německa získaného zařízení, tak mnoho nezůstalo. S odbytem Hostětínským pomáhá především značka bio, která například zaručuje, že pěstitelé nepoužívají průmyslová hnojiva a chemické postřiky a zpracovatel chemické konzervační látky. Hostětínská moštárna ovocnou šťávu pasteruje, tedy zahřívá na teplotu kolem 80 stupňů, čímž ji zbaví kvasinek.
Hostětínský mošt letos opět uspěl v soutěži o Českou biopotravinu roku, kde kategorii nápojů ovládl jablečný mošt s rakytníkem. "Cenu jsme získali již potřetí. Nejdříve uspěl náš jablečný mošt, po pěti letech i bezový sirup. Pomáhá nám to při propagaci. Ale ohodnocení nad hospodářské výsledky je to, když náš mošt lidem chutná," doplnil Machů. Dvě třetiny výrobků moštárny tvoří čistá jablečná šťáva, zbytek pak mošty třeba s červenou řepou, zázvorem nebo rakytníkem, zájem je i o přírodní sirupy.
Část obratu moštárně zajišťuje i každoroční zářijová Jablečná slavnost, při které do obce známé ekologickými aktivitami, jíž navštívil i britský princ Charles, přijíždějí tisíce návštěvníků. Tamní mošt je ale běžně k dostání v prodejnách zdravé výživy a biopotravin, ale i v supermarketech. "I v bio se tam udělají tři čtvrtiny obratu. Odpovídá to trendům, lidé nakupují ve velkých obchodech a malé krámy už ani v podstatě neexistují," uvedl Machů.
Přestože se počet prodejních míst s hostětínským moštem rozšiřuje, prodej podle něj stagnuje. Bio výrobky jsou navíc dražší než často méně kvalitní džusy konkurence. Machů přesto považuje obor biopotravin za perspektivní. "Lidé se více ohlížejí na to, co kupují. Škudlení a snaha stlačit cenu dolů je absurdní a jdeme tím sami proti sobě," uzavřel jednatel hostětínské moštárny.
ČTK