Moštárna v Hulíně přijala 19 tun jablek, úroda je lepší než loni
Moštárna v Hulíně na Kroměřížsku zahájila ve druhém zářijovém týdnu příjem a následné zpracování jablek. Úroda je lepší než loni, kdy měli pěstitelé jablek špatný rok.
Hulín (Kroměřížsko) 24. září (ČTK) - Moštárna v Hulíně na Kroměřížsku zahájila ve druhém zářijovém týdnu příjem a následné zpracování jablek. Úroda je lepší než loni, kdy měli pěstitelé jablek špatný rok. Kvalita ovoce je letos slušná, řekli ČTK účetní moštárny Jaroslava Rybová a pověřený vedoucí zařízení František Nehoda.
"Loni jsme vykoupili asi 21.000 kilogramů jablek, takže to bylo slabé. Letos jsme asi v půlce sezony a už máme asi 19.000 kilogramů, takže si myslím, že letošní sezona bude lepší. Doufáme, že bude i delší, než byla loni. Loni jsme skončili už v polovině října, tak doufám, že letos se to trošku víc protáhne," uvedla Rybová. V moštárně pracuje osm let, nejlepší sezonu zažila v roce 2012, kdy zařízení zpracovalo téměř 57 tun jablek.
Jakost jablek, se kterými do moštárny letos zákazníci přijíždějí, je podle Nehody slušná."Snad dodavatelé byli za tu dobu už trošičku vychovaní, že nám nevozí odpad, ze kterého se šťávy vylisuje málo. Kvalita bývala horší," řekl Nehoda. Ze 100 kilogramů jablek se podle pracovníků moštárny většinou vylisuje přes 45 litrů šťávy.
Moštárna funguje na principu, který Nehoda označuje jako kolektivní zpracování. Znamená to, že lidé do ní přivezou jablka a odvezou si už hotový mošt. Nedostanou ho tedy vyrobený ze svého ovoce, ale z jablek, která přivezli zákazníci před nimi. Počet odebraných lahví vždy závisí na tom, jaké množství jablek zájemce do moštárny doveze.
Výroba moštu zabere dva dny. První den pracovníci odpolední směny jablka umývají, drtí a lisují. Přes noc šťáva zůstává uskladněna v nerezové nádobě. Zaměstnanci do ní ještě zamíchávají želatinu, která na sebe naváže kal a ten následně klesne ke dnu. Na druhý den ranní směna šťávu přefiltruje přes papír, sterilizuje a stáčí do lahví. "Denní výroba se pohybuje kolem 1400 až 1500 lahví. Více nezvládneme z technologického hlediska," uvedl Nehoda.
V moštárně používají skleněné lahve o objemu 0,7 litru, které dříve sloužily zejména pro plnění minerálními vodami. Zahrádkáři, kteří se o provoz moštárny starají, jich nakoupili tisíce. Zatímco loni zaplatili zákazníci, kteří přivezli ke zpracování vlastní jablka, za lahev moštu 12 korun, letos je to o korunu více. "Museli jsme zdražit kvůli zákonné úpravě minimální hodinové mzdy," doplnil Nehoda.
Moštárna funguje na stejném místě v Žižkově ulici od 70. let minulého století, postupně ji však zahrádkáři modernizují. V zařízení nyní pracuje 14 lidí, všichni v důchodovém věku.