Mondelez dostal v EU pokutu 337,5 milionu eur, bránil přeshraničnímu obchodu
Americká potravinářská společnost Mondelez International dostala v Evropské unii pokutu 337,5 milionu eur (8,3 miliardy Kč). Oznámila to dnes Evropská komise (EK), podle níž firma bránila obchodu s čokoládou, sušenkami a kávou mezi členskými státy.
Brusel 23. května (ČTK) - Zneužila tak svého dominantního postavení, čímž porušila unijní pravidla hospodářské soutěže. Územní omezení dodávek představuje neregulační překážky, které brání řádnému fungování jednotného trhu, dodala EK.
Mondelez po oznámení pokuty uvedl, že případ z EU se týká minulých a ojedinělých záležitostí, z nichž většina už byla ukončena nebo napravena v dostatečném předstihu před vyšetřováním ze strany komise. "Tato historická záležitost nereprezentuje to, kdo jsme, ani kulturu, která klade důraz na dodržování předpisů a o kterou usilujeme," uvedla podle agentury Reuters firma.
Mondelez má sídlo v USA a je jedním z největších světových producentů čokolády a sušenek. Mezi její značky patří Côte d'Or, Milka, Oreo, Ritz, Toblerone a TUC. Do roku 2015 vlastnila i značky kávy HAG, Jacobs či Velours Noir. Mondelez od roku 1992 působí v České republice a na Slovensku, má tam pět výrobních závodů a zaměstnává 2900 lidí. Firmě patří na těchto trzích například značky Opavia, BeBe Dobré ráno, Brumík, Fidorka, Figaro, Miňonky a Tatranky.
"Nezákonné praktiky společnosti Mondelez bránily maloobchodníkům v tom, aby si mohli v členských státech volně obstarávat výrobky za nižší ceny, a uměle tak rozdělovaly vnitřní trh," uvedla EK. Nezákonné praktiky tak umožnily firmě nadále účtovat vyšší ceny za své výrobky, což v konečném důsledku poškodilo v unii spotřebitele, dodala komise. Ta je exekutivním orgánem EU s rozsáhlými pravomocemi a mimo jiné plní i roli antimonopolního úřadu.
Komise začala firmu vyšetřovat v lednu 2021. Zjistila, že společnost se podílela na 22 dohodách porušujících hospodářskou soutěž. Jedna z dohod mimo jiné nařizovala zákazníkům firmy účtovat vyšší ceny za vývoz než za prodej na domácím trhu. Dohody a nezákonné postupy se uskutečnily v letech 2006 až 2020 a týkaly se všech trhů EU.
Pokuta měla být ještě vyšší. Protože ale firma s EK spolupracovala a výslovně uznala svoji zodpovědnost, byla jí pokuta snížena o 15 procent.