
Ministerstvo z novely vyškrtlo zpřísnění označení rostlinných alternativ masných výrobků
Ministerstvo zemědělství (MZe) se rozhodlo nezavádět přísnější označení rostlinných alternativ masných výrobků, spornou pasáž z příslušné novely vyhlášky vyškrtlo. Na síti X o tom dnes informoval šéf resortu Marek Výborný (KDU-ČSL).
Praha 22. ledna (ČTK) - Loni v létě přitom úřad uváděl, že chce tradičně používané názvy masných výrobků ochránit a otevřel kvůli tomu se zástupci oboru debatu. Mluvčí Agrární komory (AK) Barbora Pánková v reakci na to ČTK napsala, že ministr podlehl tlaku a svým rozhodnutím upřednostnil zájmy výrobců těchto rostlinných alternativ. Vyjádření Výborného ČTK shání.
"V rámci vypořádání připomínek jsem rozhodl, že v tomto sporném bodě nebudeme vyhlášku měnit. V současnosti platná pravidla jsou podle mě dostatečná," napsal na X Výborný. "Současně věřím výrobcům, že budou férově své produkty označovat tak, aby každý zákazník jasně věděl, co kupuje. A naopak, že zákazník je svéprávný a ví, co kupuje," doplnil.
Cílem AK není podle Pánkové zakázat veganské a vegetariánské potraviny. Přísnější označení podporuje kvůli tomu, aby se spotřebitelé při výběru lépe orientovali a pro výrobce panovala jasná pravidla. "Ministr zemědělství Marek Výborný podlehl tlaku výrobců rostlinných alternativ k masným produktům a aktivistů jdoucích proti živočišné výrobě. Upřednostnil tak zájmy mnohdy zahraničních potravinářských gigantů před potřebami sektoru, který sám vede," uvedla Pánková. "O jeho kroku jsme se dozvěděli až ze sociálních sítí, tedy se můžeme jen dohadovat, co ministra vedlo k této náhlé změně názoru," doplnila.
Přísnější úpravě vyhlášky dříve vyjádřila podporu také Potravinářská komora. Podle ní by měly mít rostlinné alternativy masných výrobků odlišné označení i kvůli jinému složení. "Spotřebitel si tak může myslet, že příslušný výrobek plní stejnou roli ve výživě jako jeho vzor živočišného původu, přestože takové vlastnosti daná potravina vůbec nemá," sdělila tehdy komora. Její aktuální vyjádření ČTK zjišťuje.
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza ČTK napsal, že rozhodnutí MZe naopak vítá. Podle něj je dobře, že se ministr rozhodl nezavádět další zbytečnou byrokracii, uvedl. "Rádi budeme s ministerstvem zemědělství spolupracovat na vzdělávání zákazníků, aby dobře rozuměli tomu, co si kupují," doplnil prezident SOCR.
Také organizace ProVeg Česko v minulosti namítala, že jde podle ní o zbytečnou regulaci, která zvýhodňuje masný průmysl. Své výhrady ministerstvu společně se SOCR sdělila v otevřeném dopise. MZe tou dobou ČTK napsalo, že dopis neobsahuje kompletní informace a označilo ho za neseriózní.
MZe loni v létě navrhlo k diskusi obecný zákaz použití názvů vybraných masných výrobků. Při označení potravin rostlinného původu by tak výrobci nesměli používat například šunka, slanina, kýta nebo krkovice. Přesné označení nepovažovalo ministerstvo za diskriminaci, zákazníci budou mít naopak jasné informace o charakteru i složení potravin, uvedlo tehdy MZe.