Minimlékárna Mláka rozšíří výrobu, jako odběratelé přibyly dva řetězce
Minimlékárna Mláka z Jindřichohradecka rozšíří letos výrobu, protože jako odběratelé přibyly dva řetězce. Firma, kde se 80 procent ve výrobně dělá ručně, musela loni kvůli rostoucím cenám plastů i energií zdražit, před tím držela pět let stejné ceny. Při omezeních kvůli koronaviru jí výrazně klesaly tržby, stoupl ale prodej přes internet. ČTK to řekla vedoucí mlékárny Hana Sýkorová.
Mláka (Jindřichohradecko) 14. února (ČTK) - Firma, která denně zpracuje kolem 800 litrů mléka, dodává zhruba půl na půl řetězcům a menším obchodům. Teď jedná o dodávkách pro Globus, od jara jí jako odběratel přibude Kaufland. Rozšíří proto výrobu, má v ní rezervy. "Asi před rokem a půl začaly velké řetězce víc podporovat místní výrobce, lidé řeší víc kvalitu," řekla vedoucí. Firma má kolem 70 odběratelů. Dodává i do sítí Jednota, Flop či velkoobchodu Makro.
Při koronakrizi jí klesly tržby. Když loni vláda zavřela okresy, bývala podniková prodejna téměř prázdná. "Covid nám dal zabrat. Odběry v řetězcích spadly na polovinu, bylo vidět, že lidé hodně přemýšlí, jestli koupí jogurt za patnáct, nebo deset korun," řekla vedoucí. Skončily i některé farmářské obchody, jež zboží odebíraly. Stoupl naopak prodej přes internetový obchod regionálních výrobců Scuk.cz. Měsíčně firma utrží kolem 450.000 korun.
Mlékárna se šesti zaměstnanci získala již několik cen Regionální potravina nebo Chutná hezky jihočesky. Mléko pasteruje pouze na určitou teplotu, ale nevaří. Vyrobit čerstvý sýr trvá dva dny. "Nic neurychlujeme. Uvaří se mléko, zaočkuje se jen přírodními kulturami, siřidlem nebo chloridem. Pak ho necháme dvě hodiny promíchávat, pak se nalije do formiček, tam se nechá tři hodiny odkapat, každou hodinu se otáčí. Potom se nechá odkapat do druhého dne, pak se zhruba na hodinu naloží do solné lázně. Vyndá se, nakoření a zavakuuje," popsala vedoucí. Třeba Třeboňská cihla, oblíbená i na smažené sýry, zraje pak šest týdnů při teplotě deset až 12 stupňů.
Jako jiní se mlékárna potýká s růstem cen. Energie zdražily trojnásobně. "Extrém jsou plasty. Kelímky, lahve, to šlo všechno dvojnásobně nahoru. Loni v listopadu jsme museli zdražit, protože náklady nám šly o čtyřicet, padesát procent nahoru," řekla Sýkorová. Litr mléka teď prodávají od 24 do 26 korun.
Výroba se dělí zhruba na poloviny mezi mléko a sýry. Ze 400 litrů mléka vzejde asi 65 kilogramů sýrů. "Výrobně jsem nejvíc pyšná na tvaroh, ten se opravdu dělá postaru," řekla vedoucí. Zakládá si na ruční výrobě: třeba kostičky aku, sýr typu balkán, krájí ženy ručně; za rok tak nakrájí kolem čtyř tun.
U jogurtů nabízí každý rok firma sezionní příchuť: v létě byl oblíbený rakytník s ananasem, zájem byl také o čokoládové jogurty. Firma začala nabízet i pařený sýr na gril.
Minimlékárna funguje od srpna 2013. Postavil ji Jaroslav Auský, který má v Mláce kravín. Vlastní také zemědělskou firmu, která hospodaří na 850 hektarech, věnuje se rostlinné a živočišné výrobě, chová asi 600 kusů hovězího dobytka.