Merkelová ocenila kreativitu německých pivovarníků
Němečtí pivovarníci předvádějí mimořádnou kreativitu, když dokážou ze dvou surovin vytvářet širokou paletu pivních druhů.
Berlín 22. dubna (zpravodaj ČTK) - Němečtí pivovarníci předvádějí mimořádnou kreativitu, když dokážou ze dvou surovin vytvářet širokou paletu pivních druhů. Na dnešních oslavách 500. výročí vydání pivovárečné normy bavorského knížete Viléma IV., která platí dodnes, to v Ingolstadtu řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní má německé pivo ve světě dobré jméno a pivovarníci jsou dobře připraveni na budoucnost.
"Musí to být pro zákonodárce něco neuvěřitelného vytvořit zákon, který bude platit ještě za 500 let a dokonce je ještě velkolepě oslavován," řekla Merkelová. Podle ní pivovárečná norma, podle níž lze pro vaření piva použít výhradně vodu, chmel a slad, dokazuje, že Bavorsko už odedávna udává světu tón v tom, jaké jsou požadavky na správné pivo.
V minulosti sloužila pivovárečná norma i k ochraně německého trhu před dovozem zahraničních piv. Tuto praxi ukončil až rozsudek evropského soudního dvora z roku 1991, podle Merkelové ale dodneška zákon o čistotě piva pomáhá zlepšit konkurenceschopnost německých pivovarníků.
"To, jak pestrá nabídka piv se vyvinula na tak úzkém poli povolených surovin, ukazuje na obrovskou kreativitu německých pivovarníků," řekla. "Síla pivovarů je ve spojení tradice s inovacemi a pivovarníci jsou díky tomu dobře připraveni na budoucnost," doplnila s tím, že pivovary nyní dokážou uspokojit chuť všech milovníků chmelového moku. I proto má podle kancléřky německé pivo ve světě dobré jméno, což potvrzuje i jeho rostoucí export.
Merkelová také ve svém projevu zdůraznila, že pivo patří odjakživa k německé kultuře. Připomněla výrok církevního reformátora Martina Luthera, že "kdo nepije pivo, nemá co pít".
Zatímco se kancléřka připojila k oslavám 500. výročí vydání pivovárečné normy, demonstrovali v Ingolstadtu ekologičtí aktivisté za zákaz herbicidu glyfosát, který podle Světové zdravotnické organizace (WHO) může způsobovat rakovinu. Stopy herbicidu se v únoru objevily ve 14 nejprodávanějších pivech na německém trhu. Německé úřady ale uvedly, že koncentrace látky byly tak nízké, že nepředstavovala žádné nebezpečí. Aby měla nějaký dopad na lidské zdraví, musel by člověk za den vypít 1000 litrů piva.