Mendelova univerzita získala nový přístroj na zkoumání dojeného skotu
Nový průtokový cytometr pomůže vědcům z Ústavu morfologie, fyziologie a genetiky zvířat (AF) na brněnské Mendelově univerzitě při zkoumání nejnákladnějšího onemocnění dojeného skotu.
Nový průtokový cytometr pomůže vědcům z Ústavu morfologie, fyziologie a genetiky zvířat (AF) na brněnské Mendelově univerzitě při zkoumání nejnákladnějšího onemocnění dojeného skotu - zánětu mléčné žlázy neboli mastitidy, kterým se odborníci Agronomické fakulty MENDELU již dlouhodobě zabývají.
Tento přístroj v hodnotě 2,3 milounu korun univerzita zakoupila z právě úspěšně ukončeného projektu OP VVV Centrální laboratoře MENDELU. Vědci díky novému přístroji mohou do budoucna významně snížit používání antibiotik při léčně matitidy dojeného skotu.
V EU jsou ztráty spojené s léčbou zánětu mléčné žlázy u dojeného skotu ročně odhadovány na 200 až 300 euro na krávu za rok.
Jak uvádí Petr Sláma z Ústavu morfologie, fyziologie a genetiky zvířat (AF), přístroj se využije na analýzu somatických buněk mléčné žlázy, jejich životnosti, stárnutí a umírání. Rychlost stárnutí a nastartování buněčné smrti těchto buněk výrazně ovlivňuje průběh zánětu a účinnost léčby mastitid. Proto je studium těchto buněk velmi významné s ohledem na možnosti různých imunoterapií zánětu, které mohou v budoucnu alespoň částečně nahradit nebo omezit používání antibiotik při léčbě dojnic.
Zdroj: www.mendelu.cz