Malý lihovar z Děčínska destiluje čtyřikrát rychleji díky novému kotli a šetří i energii
V Dolním Podluží na Děčínsku vznikl před pěti lety malý řemeslný lihovar. Podnikání postavili manželé Zdenek a Radka Kohoutovi na regionu a přírodě. Destiláty vyrábí z místního ovoce, nepoužívají dochucovadla, aromata ani umělá barviva. Nedávno jejich výrobky uspěly v soutěži Pálenka roku. Prorazit chce firma Galli Distillery na německém trhu. Práci jim teď usnadňuje nový destilační kotel od českého výrobce.
Dolní Podluží (Děčínsko) 17. listopadu (ČTK) - V kombinovaném kotli z mědi a nerezové oceli je destilace až čtyřikrát rychlejší než v tom, který lihovar dosud používal. Nabízí navíc možnost rozšířit výrobu například o whisky. Investice do nového zařízení činila zhruba 1,2 milionu korun. "Pořízení kotle je pro nás opravdovým milníkem. Ušetří energii, čas, přinese vyšší kvalitu ovocných destilátů. Je dvouplášťový, nic se nemůže připálit," pochválil výrobek jednatel společnosti, která dodává slivovici, gin či originální likéry hlavně místním restauracím a obchodům s regionálními produkty. Časem by se mohly dostat i za nedaleké hranice. "Musíme v Německu sehnat partnera s daňovým skladem, je to pro nás velmi zajímavý trh," uvedl Kohout.
Nejprodávanějším výrobkem je stejně jako u dalších lihovarů slivovice a hruškovice. "Recepty ladíme sami, hrajeme si s odrůdami. U likérů čerpáme ze starých receptů po Němcích a inspiraci hledáme všude možně. Zákazníci si žádají vždy nějakou novinku. Letos je to Renet 43 procent, se kterým jsme zvítězili v republikové soutěži, které se účastní všechny lihovary, v kategorii jablkovic," uvedl Kohout. Ve stejné kategorii získala rodinná firma, kterou tvoří manželé a občas brigádníci, i bronzovou medaili za výrobek Jablkovice 45 procent. Rovněž bronzem byla oceněna Lužická bylinná 25 procent v kategorii bylinných likérů. "Ocenění pro nás znamená potvrzení, že naše výrobky děláme správně. Na trhu jsme pět let, pro některé lidi můžeme být stále nováčkem, nicméně je to o tom, že i když některý produkt nezískal ocenění, mají všechny svou kvalitu, mohou se na ně zákazníci spolehnout," uvedl Kohout.
Firmu teď čeká dokončení prací v objektu, kde je kromě destilačního kotle také daňový sklad a alkohol se tu plní do speciálních lahví. Zaměřit se chce na limitované edice z nejrůznějších druhů ovoce. Na trh uvede třeba destilát z plodů oskeruše, která roste v Českém středohoří. Ročně zpracuje lihovar 50 tun ovoce. "Naše vize je, že toho budeme dělat trochu víc, nadále budeme veškeré vstupní suroviny, pokud to půjde, nakupovat pouze v Česku, nejlépe v regionu," podotkl Kohout.
Lihovar měl loni obrat 3,2 milionu korun. Letos to bude podle Kohouta možná o něco méně. "Ale stěžejní sezona je před námi, takže uvidíme," podotkl jednatel společnosti Galli Distillery, jejíž název vychází z latinského gallus, tedy kohout. "Protože jsme u hranic, věděli jsme, že chceme nějaký název srozumitelný všem," vysvětlil Kohout. V loňském roce v lihovaru vyrobili přibližně 8000 půllitrových lahví destilátů a likérů, stejné množství lahví o objemu 0,2 litru a rovněž asi 8000 miniatur o objemu 0,05 litru.