Malé moravskoslezské pivovary teď pivo nevaří, prodají jen lahve
Malé řemeslné pivovary v Moravskoslezském kraji v současné době nevaří pivo a z už vyrobeného se jim daří prodávat jen to v lahvích. Většinu své produkce dodávají do restaurací, které jsou teď zavřené, takže tržby jim klesly na minimum.
Ostrava 23. března (ČTK) - Malé řemeslné pivovary v Moravskoslezském kraji v současné době nevaří pivo a z už vyrobeného se jim daří prodávat jen to v lahvích. Většinu své produkce dodávají do restaurací, které jsou teď zavřené, takže tržby jim klesly na minimum. Pokud by omezení související s pandemií nového typu koronaviru trvala delší dobu, znamenalo by to pro ně existenční potíže. ČTK to řekli zástupci pivovarů.
"Pro nás je to vcelku katastrofální. Máme navařeno asi 1000 hektolitrů piva, které nám pomalu stárne, takže zhruba za měsíc, měsíc a půl to začneme vylívat, protože to nebude k pití. Máme 25 lidí na krku, to znamená včetně odvodů," řekl jednatel Beskydského pivovárku z Ostravice na Frýdecko-Místecku Dušan Holý.
Pivovar aktuálně prodává jen pivo v lahvích přes okno. Oproti běžnému stavu klesl podle Holého prodej zhruba na dvě procenta. "Když by omezení skončila za měsíc, tak to nějakým způsobem asi přežijeme. Ale ono to asi měsíc nebude, možná za měsíc dojde k nějakému uvolňování, ale určitě hospody a pivovary nebudou první na řadě," řekl jednatel.
Pivovar Nachmelená Opice z Krnova na Bruntálsku dodává v sudech do restaurací přibližně 85 procent své produkce. Zaměstnává deset lidí. "Zaměstnanci jsou v nějakém čtyřiceti- padesátiprocentním režimu, různě se tady střídají. Nikomu jsme nedali výpověď, protože si je chceme udržet. Doufáme v nějaký příspěvek státu. Prodáváme jenom v lahvích a jsme na 15 až 20 procentech tržeb, které bychom měli normálně," řekl spolumajitel a vrchní sládek pivovaru Michal Kuřec.
V tancích krnovského pivovaru je 40.000 litrů piva, které v Nachmelené Opici uvařili, ještě než přišla omezení. "Některý druh piva může chvíli ležet, což jsou ležáky nebo spodně kvašená piva. Ta piva jsme schopni dva měsíce udržet. Ale zhruba půlka, to znamená 20.000 litrů, jsou svrchně kvašená piva a ta budou za měsíc na vylití. Půlka té produkce půjde do kanálu, půlku si myslím, že zachráníme," řekl Kuřec.
Pivovar Koníček z Vojkovic na Frýdecko-Místecku vyrábí z 80 procent pivo v sudech, které dodává do restaurací. U piva, které už je v sudech, očekává ztráty. "Teď jediné, co prodáváme, je pivo v lahvích. Sem tam si někdo vezme domů malou bečku. Máme zásoby v tancích, ale nevaříme. Budu muset nějaké zaměstnance propustit nebo nechat se sníženou mzdou, protože není práce," řekl jednatel pivovaru Koníček Mojmír Velký.
Roční výstav pivovaru je přibližně 10.000 hektolitrů. "Když se to spustí nejpozději za měsíc, tak škody nebudou tak velké. Pivo, co máme uvařené, bude ještě dobré. V tancích to vydrží. Škody budou samozřejmě na tržbách. Ale pokud by to trvalo dva měsíce nebo víc, tak se pivo začne kazit," řekl Velký.
Obává se ale, aby po znovuotevření nevznikaly problémy v některých restauracích. "Může se stát, že se hospodští budou snažit točit staré pivo a to už může být špatné. Protože v tom budou mít peníze, tak se to budou snažit udat," řekl Volný.