Madetě chybí mléko z družstva JIH, vyrobí méně trvanlivého
Největší česká mlékárna Madeta přišla od včerejška o dodávky 200.000 litrů mléka denně z Mlékařského a hospodářského družstva JIH. Družstvo totiž začíná víc dodávat do Německa.
České Budějovice 2. července (ČTK) - Největší česká mlékárna Madeta přišla od včerejška o dodávky 200.000 litrů mléka denně z Mlékařského a hospodářského družstva JIH. Družstvo totiž začíná víc dodávat do Německa. Madeta si zatím zajistila 75.000 litrů mléka denně od firmy Interlacto a dalších farmářů z Moravy. Bude vyrábět méně trvanlivého mléka, nezdraží, nebude propouštět. Náklady na svoz denně stoupnou o 50.000 Kč, jejich celkovou výši ale mlékárna neuvedla. Do srpna chce chybějící surovinu plně zajistit jinde. ČTK to dnes řekl generální ředitel Madety Milan Teplý.
JIH kontroluje 16 procent českého trhu s mlékem, denně zobchoduje 1,32 milionu litrů. Bude víc dodávat mlékárně Goldsteig v německém Chamu, podle předsedy představenstva JIH Karla Bednáře kvůli vyšší výkupní ceně.
Madetě, jež denně zpracuje 950.000 litrů mléka, se kvůli tomu mohou tržby propadnout až o miliardu. Firma teď s družstvem jedná o nové smlouvě. Podle Teplého nabídla družstvu výkupní cenu za litr mléka 8,87 koruny. Bednář dnes ČTK řekl, že nebude jednání komentovat.
Z družstva JIH přestalo Madetě dodávat 37 zemědělců. Dosud měla 230 dodavatelů. "Největší pokles, 150.000 litrů denně, se týká Jindřichova Hradce, 50.000 litrů Plané nad Lužnicí," řekl Teplý. Madeta si zajistila jinde 75.000 litrů mléka denně, 50.000 litrů od Interlacto, zbytek od farmářů zejména ze střední a jižní Moravy.
"Po přesunech mléka mezi závody se to nejvíc projeví v Pelhřimově, kde se bude vyrábět méně trvanlivého mléka. Situace je komplikovaná: I vzhledem ke vzdálenostem pro nás znamená vyšší náklady na svoz, nižší vytíženost svozových aut, ale výroba značkových produktů je zajištěna," řekl Teplý.
Trvanlivého mléka v litrových krabicích loni Madeta vyrobila 97,5 milionu litrů. Odstavených je několik cisteren včetně řidičů. Krémů lipánek a tvarohů, jejichž prodej roste a teď jich firma vyrobí 70 až 75 tun týdně, se situace nedotkne.
Prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek dnes ČTK řekl, že bude přesvědčovat zástupce okresních a krajských agrárních komor, aby české mléko zůstávalo v ČR. "Potřebujeme, aby se zpracovávalo tam, kde se tvoří přidaná hodnota, u našich zpracovatelů, to je zásadní. Družstvo JIH udělalo kupu práce v době, kdy (výkupní) cena byla (oproti zahraničí) rozdílná, tlačilo české zpracovatele na vyšší cenu, to je jim velice ke cti. Ale mléko by se mělo zpracovávat v místě, kde se pak výrobky z něj konzumují," řekl Jandejsek.
JIH do Chamu dodával 450.000 litrů mléka denně, ode dneška je to asi 650.000 litrů. Do Madety bude JIH nyní dál dodávat asi 430.000 litrů mléka denně. JIH má asi 190 členů - prvovýrobců.
Madeta letos plánovala tržby 5,2 miliardy Kč. Má čtyři výrobní závody - v Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci a Pelhřimově. Zaměstnává 1500 lidí. V roce 2016 měla konsolidovaný zisk po zdanění 371,2 milionu Kč, konsolidované tržby 5,25 miliardy Kč. Výsledky za léta 2017 a 2018 ještě nezveřejnila.
Podle Českého statistického úřadu klesá počet chovaných dojnic, zvyšuje se ale jejich dojivost. I přes úbytek krav produkce mléka loni stoupla o téměř tři procenta (80 milionů litrů). V roce 2018 byla průměrná dojivost krávy 8500 litrů mléka za rok. V roce 2017 byla o zhruba 300 litrů nižší.