Madeta měla loni provozní zisk 263 milionů, stoupl o třetinu
Největší česká mlékárna Madeta měla loni tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 5,54 miliardy Kč, meziročně o půl procenta vyšší. Provozní zisk stoupl o 31 procent na 263,7 milionu korun, zisk po zdanění vzrostl o 28 procent na 208,2 milionu.
České Budějovice 16. listopadu (ČTK) - Největší česká mlékárna Madeta měla loni tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 5,54 miliardy Kč, meziročně o půl procenta vyšší. Provozní zisk stoupl o 31 procent na 263,7 milionu korun, zisk po zdanění vzrostl o 28 procent na 208,2 milionu. Vyplývá to z výroční zprávy. Výsledky považuje firma za úspěch. Nejvíc se prodávaly máslo, sýry a krémy Lipánek. Téměř se ale zastavil vývoz na arabský trh, řekl ČTK generální ředitel Madety Milan Teplý.
Loňský hospodářský výsledek neodpovídá zcela představám vedení firmy. "Ale v situaci, kdy největší dodavatel syrového mléka od poloviny roku 2019 výrazně omezil své dodávky, ho lze považovat za úspěch," řekl Teplý.
Loni od 1. července přišla Madeta denně o dodávky 200.000 litrů mléka z Mlékařského a hospodářského družstva JIH, jež začalo víc dodávat do Německa. Madeta místo toho využila mléko od firmy Interlacto a dalších farmářů. Některým dodavatelům nabídla, že koupí jejich akcie, aby si s nimi zajistila stabilní obchodní vztah.
"Pozitivní vliv na výsledek měla silná poptávka související s fungující ekonomikou a rostoucími příjmy domácností. Ovlivnily ho také navýšené marketingové investice a skutečnost, že český spotřebitel dává stále víc přednost kvalitním a poctivým výrobkům za rozumnou cenu," sdělil ČTK ekonomický ředitel Madety Michal Chládek. Dodal, že na výsledku se kladně projevily i růst výrobních kapacit či úspory provozních nákladů.
Nejvíc se loni prodávalo máslo, sýry, plátkové sýry či krémy Lipánek, jichž loni Madeta prodala téměř 4400 tun, plátkových sýrů 3300 tun. Podle výroční zprávy musela ale loni řešit obchodní nestabilitu v arabském světě. "S tím jsme se dosud nevypořádali, protože arabský svět, na který jsme byli velmi orientovaní, komplexně 'vybouchl'. Problém je tam i s platební neschopností. Vývoz tam je stále téměř na nule," řekl Teplý.
Letos čeká mlékárna s 1500 zaměstnanci podobné tržby jako loni. Kvůli podzimním koronavirovým omezením očekává pokles aktuálních tržeb o víc než 25 procent. Ztráty za výrobky pro gastronomický trh jsou 1,2 milionu Kč denně. Firma také odložila investice do zpracování trvanlivého mléka v Pelhřimově. ČTK to v říjnu řekla mluvčí Madety Marta Faktorová.
Madeta má čtyři výrobní závody - v Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci a Pelhřimově. Zpracuje denně 900.000 litrů mléka, z toho 380.000 v Plané nad Lužnicí. Má 170 dodavatelů, nabízí přes 250 druhů výrobků, vyváží kolem pětiny produkce. Aktuální výkupní cena za litr syrového mléka je 8,46 koruny.