Mach drůbež na konci května obnoví chovy po ptačí chřipce
Společnost Mach Drůbež na konci května obnoví chovy drůbeže na farmách v Kosoříně na Orlickoústecku a ve Skleném na Svitavsku. V únoru tam muselo být kvůli nákaze ptačí chřipkou usmrceno více než 90.000 slepic a kohoutů.
Kosořín (Orlickoústecko) 18. května (ČTK) - Haly jsou již vyčištěné a po opakované dezinfekci, budou do nich umístěny stejné počty drůbeže. Firma čeká na příjezd vyšlechtěných zvířat z ciziny, řekl ČTK technický ředitel Miloslav Soušek.
"Je to speciálně vyšlechtěný hybrid, který se u nás nechová, využíváme chov v Německu," uvedl Soušek. Farmy ve Skleném i Kosoříně se zabývají rodičovským chovem slepic a kohoutů masného typu. Produkují násadová vejce, z nichž se líhnou brojleři, i ta se musela odvézt k likvidaci do kafilerie.
V Kosoříně bylo nutné usmrtit 73.000 kusů drůbeže, ve Skleném asi 20.000. Oba chovy se obnoví v původních počtech, zvířata se jen potřebují v novém prostředí krátce aklimatizovat.
Všechny škody a náklady spojené s likvidací chovu a vajec společnosti kompenzuje stát, firma je vyčíslila zhruba na 50 milionů korun. Podle Souška již bylo vyplaceno 30 milionů korun. Oceňuje také práci veterinářů a hasičů, kteří chovy likvidovali, podle něj je systém pro podobné případy velmi dobře nastaven a zaveden, je také dostatečná kapacita kafilerií. "Likvidace je rychlá a nejsou ohroženy další blízké chovy. Na Slovensku to takto dobře nefunguje," uvedl Soušek.
Společnost Mach Drůbež patří k největším producentům jednodenních brojlerových kuřat v Česku i na Slovensku, podle informací na webu má na trhu přibližně 35procentní podíl. Týdně dodává chovatelům 2,5 milionu kuřat. Kapacita farem je až 2,1 milionu slepic, které ročně snesou až 300 milionů vajec. Firma má i vlastní výkrmy brojlerů. Ve velkochovu v Kosoříně byla ptačí chřipka zjištěna i v roce 2007.